Kuzey Makedonya eski Başbakanı Gruevski’ye 7 yıl hapis cezası

Kuzey Makedonya’nın eski Başbakanı Nikola Gruevski, partiye ait fonları kendisine aktarıp para aklamaktan suçlu bulundu.

Üsküp Ceza Mahkemesi, Gruevski’nin görevde olduğu sürenin bir bölümünde, 2006’dan 2012’ye kadar partisine yapılan bağışlardan hukuka aykırı olarak 1,3 milyon euroyu zimmetine geçirdiğine karar verdi.

Yargıçlar, Gruevski’nin parti bağışlarını Belize’de kayıtlı bir offshore şirket aracılığıyla mülk satın almak için kullandığını da tespit etti.

Üç yıldır Macaristan’da sürgünde yaşayan 51 yaşındaki eski siyasetçi gıyabında yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gruevski, 2018’de Kuzey Makedonya’da ayrı suçlamalardan mahkum edildikten sonra Macaristan’dan siyasi sığınma hakkı almıştı.

Suçlamaları reddetmeye devam eden Gruevski’nin savunma avukatları son karara da itiraz edeceklerini söyledi.

Gruevski ile birlikte dört yardımcısı ve ülkenin istihbarat servisinin eski başkanı olan kuzeni Saso Mijalkov da benzer şekilde parti fonları davasında mahkum edildi.

Mahkeme ayrıca Üsküp’teki lüks daireler de dahil olmak üzere çeşitli mülklere el konulmasına karar verdi.

Başka davalardan da hüküm giydi

2006-2016 yılları arasında başbakanlık yapan Gruevski, yolsuzluk, seçim usulsüzlükleri ve görevi kötüye kullanma iddialarıyla ilgili üç ayrı davayla daha karşı karşıya.

Gruevski ilk olarak 2018 yılında lüks bir zırhlı Mercedes otomobili satın alma konusunda içişleri bakanlığı yetkilileri üzerinde nüfuzu kötüye kullanmakla suçlu bulunmuştu. İki yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak tutuklanmadan önce Macaristan’a kaçmayı başarmıştı.

2020 yılında da bir başka davada 2013’teki şiddet olaylarını orkestra etmekten ötürü 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tüm davalar 2015 yılında bir telefon dinleme skandalının ortaya çıkması ile açılbildi. Politikacılar, yargıçlar, polisler, gazeteciler ve yabancı diplomatlar da dahil olmak üzere 20 binden fazla kişinin telefon görüşmeleri yasadışı olarak kaydedildiği anlaşılmıştı.

Read Previous

BM: İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da uyguladığı şiddet derhal soruşturulmalı

Read Next

Bosna Hersek’te ‘Çocuk Şenliği’ düzenlendi