Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova’dan Cumhuriyet Bayramı tebrik mesajları

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, Twitter hesabından Türkçe paylaşım yaparak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dost ve kardeş Türk milletinin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Uzun yıllardır dostumuz ve stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti’ne en içten refah ve esenlik dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani de Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmeyi sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ise Twitter’dan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk dostlarımıza Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla samimi tebriklerimi iletiyorum. Ülkelerimiz ve milletlerimiz arasındaki sıkı bağlar, ortaklığımızı güçlendirme taahhüdümüzün bir kanıtıdır.” paylaşımında bulunarak, Türkçe olarak “29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti de Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını paylaşarak, “Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkiye vatandaşlarına en içten tebriklerimizi iletiyoruz. Türkiye, Kosova’nın stratejik ortağı olmaya devam ediyor. Hükümetimiz ikili ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkileri devam ettirmeye ve genişletmeye bağlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Aranvutluk Meclisinden yapılan açıklamada, Meclis Başkanı Lindita Nikolla’nın şu ifadelerine yer verildi:

“Türk halkına, TBMM’ye ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla en iyi tebriklerimi iletiyorum. Arnavutluk ve Türkiye birbiriyle şu meselelerle bağlıdır; yakın geleneksel dostluk, iyi siyasi ilişkiler, stratejik ortaklık, NATO üyesi olarak iş birliği, geniş ekonomik ve ticari iş birliği, zorluklarla mücadele etmek için eşsiz bir dayanışma, Kosova’ya destek, bölgede ve daha geniş coğrafyada barışın sağlanması için katkı.”

AA

Read Previous

Saraybosna’daki Vijecnica Kütüphanesine Türk bayrağı yansıtıldı

Read Next

Hindistan’da asma köprünün çökmesi sonucu yüzlerce kişi nehre düştü, en az 90 kişi öldü