Kuşdili Dünya Kültür Mirasına Aday

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy köyünde yöre halkı tarafından anlaşma dili olarak kullanılan “kuşdili”nin, UNESCO “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” adaylığı için dosya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Türkiye temsilcilerinden oluşan heyet,Giresun Valiliğinde yapılan toplantıda adaylık için dosya hazırlık çalışmalarını başlattı.

Toplantıda konuşan Vali Hasan Karahan, kuşdilinin dünya kültür mirası olarak onaylanmasından büyük mutluluk duyacaklarını belirterek, “Kuşdili, bu yörede yaşayan, farklı olan bir uygulama, bir renklilik. Bunun yaşatılması hepimizin arzusu. Dolayısıyla böyle bir çalışma hepinizi memnun ediyor. İlimizin tanınması, turizmin ilimizde istihdam sağlaması, fındık dışında getiri yaratılması bizi sevindiriyor” dedi.

“Yüzyıllardır bölgede kullanılıyor”

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulusi Güleç, Kuşköy köyü halkı tarafındankuşdilinin yüzyıllardır bölgede haberleşmekte kullanıldığını söyledi.

Güleç, 3 gün sürecek çalışmayla adaylık dosyasının hazırlanacağını ifade ederek, “Kuşdilini, dünya kültür mirasına katabilmek için yaklaşık 5 yıldır mücadele ediyoruz. Önemli mesafeler aldık. Yürüttüğümüz bu çalışmayla hazırlayacağımız dosya ile adaylık başvurumuzu gerçekleştireceğiz. Kuşdilini, ‘Somut Olmayan Kültürel Mirası’ olarak onaylatarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: AA

Read Previous

Bulgaristan’da Yaşayan Türkler, Uluslararası Ana Dili Günü’nü Kutladı

Read Next

DOST Partisi Ayın 27’sinde Kuruluyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *