Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Berlin Süreci kapsamında bugün yapılacak ve Batı Balkan ülkelerinin liderlerinin de katılacağı toplantının, bölgenin Avrupa geleceğini de belirleyeceğini söylesi.

Avusturya Haber Ajansının (APA) aktardığına göre, Başbakan Kurz, Batı Balkanlar’ın Avusturya’nın yakın komşusu olduğunu, dolayısıyla Avusturya’nın o bölgenin istikrarı ve Avrupa geleceği ile yakından ilgilendiğini söyledi.

Berlin Süreci kapsamında bugün yapılacak çevrim içi toplantı öncesi değerlendirmelerde bulunan Kurz, “Aramızda sıkı insani, ekonomik, siyasi ve kültürel bağlar olan Batı Balkanlar, Avusturya’nın yakın komşusu. Bu yüzden de Batı Balkanlar‘ın istikrarıyla çok ilgileniyoruz.” dedi.

Kurz, toplantıda AB’ye entegrasyon süreci ve bölgesel iş birliği olanaklarının da ele alınacağını, ayrıca Kovid-19 salgını ile mücadele, göç ve ticaretin de ana gündem maddelerinden olacağını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine bugün yapılması planlanan toplantıya bölge ülkeleri Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan’dan liderlerin yanı sıra AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Yanez Yanşa, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Avusturya Başbakanı Kurz da katılacak. Toplantıya Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin de katılabileceği belirtilmişti.

Berlin Süreci kapsamındaki ilk toplantı 2014 yılında düzenlenirken, bu toplantılarla bölge ülkeleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve bu ülkelerin AB’ye üyelik süreçlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

TBMM YTB Alt Komisyonu Başkanı Sırakaya: 2021’de Kapıkule’den araç giriş sayısının 2019’u yaklaşacağını gözlemlemekteyiz

Sonraki Haber

Bulgaristan’daki seçim heyecanı Adana’ya sıçradı