Kurti’den boykot açıklaması

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkenin kuzeyindeki dört belediyede yapılan olağanüstü yerel seçimlerin Belgrad yönetimi nedeniyle boykot edildiğini savundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni belediye başkanlarını tebrik eden Kurti, seçimlerin olaysız bir şekilde geçtiğini anımsatarak, seçimleri düzenleyen Merkezi Seçim Komisyonu’na, güvenliği sağlayan Kosova polisine ve seçimleri destekleyen halka teşekkürlerini iletti.

Kurti, vatandaşların seçim öncesinde sindirilmeye ve korkutulmaya çalışıldığına dikkati çekerek, “Katılımın düşük olmasının nedeni de bu. Boykot, Belgrad yönetiminin tehditkar kampanyası ve bu yönetimin Kosova’nın kuzeyindeki suç araçları tarafından dayatıldı. Halkımıza, cesaret gösterdiği ve sakinliğini koruduğu için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Başbakan Kurti, seçimleri kazanan belediye başkanları ve belediye meslici başkanlarının özveriyle çalışması gerektiğini belirterek, hükümetin, çalışmalarını destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Kosova’nın kuzeyinde Pazar günü Sırpların yoğun olarak yaşadığı dört belediyede yapılan yerel seçimler, Sırpların boykotuyla düşük katılımla gerçekleşti.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu, toplam 45 bin seçmenin oy kullanım hakkına sahip olduğu yerel seçimlere katılım oranının yüzde 3,47 oranında kaldığını açıkladı.

Erken yerel seçim kararı, Kosova’nın kuzeyindeki Leposaviç, Zubin Potok, Kuzey Mitroviça ve Zveçan şehirlerinin belediye başkanlarının geçtiğimiz yıl Kasım ayında Sırpların Kosova kurumlarından çekilme kararıyla birlikte istifa etmelerinden sonra alınmıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Yunanistan’da manşet

Read Next

Yunanistan, GKRY ve 8 ülkenin katılımıyla ortak hava tatbikatı düzenliyor