Kosova Başbakanı Albin Kurti, AB-Batı Balkan Zirvesi kapsamında Slovenya’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüştü. Görüşmede, Almanya’nın mevcut Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da yer aldı.

Görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Kurti, “Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Sırbistan Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede Berlin Süreci kapsamında serbest dolaşım ve diplomaların tanınması konularını görüştük. Tüm Batı Balkan ülkelerinin eşit muamele gördüğü ve halkın yararına olan tüm anlaşmaları destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Vuçiç: Diyalog süreci Sırp Belediyeler Birliği konusuyla devam etmeli

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ise, Başbakan Albin Kurti ile yaptğı görüşmenin ardından, diyalog sürecinin Sırp Belediyeler Birliği konusuyla devam etmesi gerektiğini belirtti.

Vuçiç, “Diplomaların tanınmasından bahsettik, uyum süreci devam edecek. Umarım önümüzdeki dönemde teknik ve esasen önemli sorunları çözebileceğiz” dedi.

Merkel: Küçük  bir ilerleme söz konusu

Başbakan Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel de açıklmalarda bulundu.

“Küçük bir ilerleme söz konusu” diyen Merkel, Berlin Süreci’nin Balkanlar’daki bölgesel işbirliği üzerinde olumlu bir etki yarattığını kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 3 bin 458 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Rusya ve Sırbistan organize suçta Avrupa lideri