Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Sırbistan’ın 20. asırda dört savaş çıkaran suç geçmişiyle yüzleşme zamanın geldiğini söyledi.

Batı Balkanlar’da insan ve mal dolaşımını serbestleştirmeye yönelik olarak başlatılan ve Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın iştirakıyla gerçekleştirilen “Open Balkan” (Açık Balkan) inisiyatifine ilişkin eleştirilerine bir yenisini ekleyen Kurti, ortak pazar inisiyatifinin geçmişte işlenen suçlarla yüzleşme süreciyle devam etmesi gerektiğini ve Batı Balkanlar’da esas problemin Sırp liderlerin geçmişle yüzleşme konusundaki başarısızlıkları olduğunu söyledi. Kurti, “Kosova Cumhuriyeti, Batı Balkanlar’daki esas sorunun Sırp liderlerin geçmişle, 20. asırda dört savaş çıkaran Sırbistan’ın suç geçmişiyle yüzleşme konusundaki başarısızlığı olduğu görüşündedir” dedi.

“Mini Schengen” inisiyatifinin isminin “Open Balkan” (Açık Balkan) şeklinde değiştirilmesini pek anlamlı bulmadığını da söyleyen Kurti, “açık” ifadesinin aslında bölgenin Rus ve Çin nüfuzuna açılması olarak yorumlanabileceğini ileri sürdü.

Kosova’nın “Açık Balkan” inisiyatifine katılmaması nedeniyle Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın kendisini eleştirmesine de değinen Kurti, “Kosova ve Arnavutluk arasında iyi ilişkiler olması gerekiyor. Ülkelerimiz ve aynı milletten olan vatandaşlarımız arasındaki ilişkilerin kötü olması ne Kosova ne de Arnavutluk başbakanının işine gelmez. Kosova ve Arnavutluk arasında kardeşlik ilişkileri olması gerekiyor. Başbakan Edi Rama ve benim gibi liderlere düşen ise vatandaşlarımızın iradesi ve menfaati yönünde hareket etmek” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bosna Hersek, Kosova ve Sırbistan’dan Türkiye’ye destek mesajı

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 158 trafik cezası kesildi