Kurti ve Vucic’in Eylül ayında Brüksel’de görüşmesi bekleniyor

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Bled Stratejik Forumu kapsamında Slovenya’da Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak ile bir araya geldi.

Görüşmede, diyalog süreci ve varılan anlaşmaların uygulanmasının önemi yanı sıra, Eylül ayında Brüksel’de bir sonraki üst düzey toplantının yapılması olasılığı ele alındı.

Başbakan, Batı Balkanlar’ın 2030 yılına kadar Avrupa Birliği’ne entegrasyonuna yönelik Avrupa Konseyi Başkanı’nın konuşması ışığında, karşılıklı tanınma ile tam normalleşme yolunda ilerlemenin önemli olduğunu söyledi.

Kurti ayrıca, Kosova’nın halihazırda erken seçimlere ilişkin ikincil mevzuat üzerinde çalıştığını, bunun öncesinde korkutma ve şantaj olmadan açık bir kampanya, ardından da özgür ve demokratik seçimler yapılması gerektiğini vurguladı.

Görüşmeye yönelik Lajçak ise sosyal media hesabından bir açıklama yaparak, görüşmenin gündeminde, Eylül ayında yapılması beklenen Brüksel’deki bir sonraki üst düzey toplantının hazırlıkları olduğunu vurguladı.
Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Slovenya’da düzenlenen Bled Stratejik Forumu başladı

Read Next

Kremlin: Putin, Prigojin’in cenaze törenine katılmayacak