Kurti ve Vuçiç’in 22 Nisan’da bir araya gelmesi bekleniyor

Brüksel’de, Ohri Anlaşması’nın uygulanmasını görüşmek üzere Sırbistan Başmüzakerecisi Petar Petkoviç ile biraraya gelen Kosova Başmüzakerecisi Besnik Bislimi, “Taraflar arasında bir sonraki yüksek siyasi düzey toplantısının 22 Nisan’da yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Ancak bu  kesin değil çünkü Sırbistan cumhurbaşkanının bu tarihe hazır olmayacağına dair işaretler var” dedi.

Bislimi, toplantıda Sırp çoğunluğa sahip belediyelerin özyönetimine ilişkin yönetim grubunun ilk taslağının sunumunun ele alındığını söyledi.

Bislimi, “Yönetim grubuna bir taslak sunma fikri görüşüldü. İşlemin nasıl ilerleyeceği, önce kime ve nasıl sunulacağı konusunda bir miktar belirsizlik var. Araç plakaları uygulamanın nasıl ilerlediğini de ele aldık. Mart sonuna kadar kayıtların iyi gittiğini gösterdim ama araçların kundaklanmasından sonra Sırbistan, Kosova’dan iyi niyet göstermesini ve önlem almamasını talep etti. Şahsen artık plaka konusu konuşulmamalı, uygulanmalı. Ayrıca, diplomaların tanınması,  Kosova’nın uluslararası kuruluşlara üyeliğinin engellenmemesi gibi temel anlaşmanın sonraki adımlarını da ele aldık” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Batı Trakya Türkleri toplu iftar geleneğini yaşatmaya devam ediyor

Read Next

Deprem bölgelerinde 345 çadır kent ve 305 konteyner kent kuruldu