Kurti, Türkiye’den dönen Kosova askerlerini madalyalarla karşıladı

Türkiye’deki uluslararası insani yardım operasyonuna destek görevinden dönen 39 kişilik Kosova Güvenlik Gücü birliği, Kosova Başbakanı Albin Kurti tarafından madalyalarla karşılandı.

Kosovalı askerleri, başkent Priştine’deki Adem Yaşari Uluslararası Havalimanında Kurti’nin yanı sıra Savunma Bakanı Armend Mehaj,  Kosova Güvenlik Gücü Komutanı Korgeneral Bashkim Jashari, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ve asker aileleri karşıladı.

Kosova Güvenlik Gücü Komutanı Jashari’nin emriyle Türkiye’de görev yapan askerlere madalya takdim edildi.

Askerlere hizmetleri ve cesaretlerinden ötürü teşekkür eden Başbakan Kurti, zor günlerden geçen Türkiye Cumhuriyeti halkı ile beraber olmanın insani bir görev olmanın yanı sıra bir partner ve müttefik olarak da vazife olduğunu ifade etti.

Kosovalı askerlere teknik ve lojistik desteğinden ötürü Türkiye’ye teşekkürlerini sunan Kurti, Türkiye ve Kosova halklarının bağlarının daha da kuvvetlendiğine işaret etti.

Kentsel arama ve kurtarma uzmanlarından oluşan Kosova Güvenlik Gücü birliği, 8 Şubat’ta iki yaşında bir kız çocuğu ile annesini, 12 Şubat’ta da 45 yaşında bir baba ile 13 yaşındaki kızını enkazdan çıkarmayı başarmıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

İstanbul’dan gelen ilk yolcu uçağı, Filibe’de törenle karşılandı

Read Next

Bosna Hersek halkı, Türkiye’nin gönderdiği yardım kolilerini doldurup depremzedelere yolladı