Kurti, Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan ile telefonda görüştü

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile telefon görüşmesi yaptı.

Kosova  Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Kurti’nin, seçim sonuçları ve yeni görevi nedeniyle Bakan Fidan’ı tebrik ettiği belirtildi.

Kurti, Kosova  ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin daha da ileriye taşınması  için  yakın işbirliği yapılmasından yana olduğunu ifade etti.

Görüşmede, güvenlik ve savunma alanındaki işbirliği ele alındı.

“Başbakan Kurti, Bakan Fidan’a, Türkiye’nin NATO çerçevesinde Kosova’ya ve Kosova Güvenlik Kuvvetleri’ne  verdiği destekten dolayı teşekkür etti.” ifadelerinin yer aldığı yazılı açıklamada, Kosova Ordusu’na  Türkiye’den satın alınan Bayraktar TB-2’lerin  dahil edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Kosova Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki yakın işbirliğini takdir eden görüşmede  ortak çıkarlara yönelik güncel gelişmeler de ele alındı” ifadesine yer verildi.

Başbakan Kurti, Türk Dışişleri Bakanı Fidan’ı  Kosova’ya resmi ziyaret için davet ederek, Türkiye’nin, Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkeler arasında yer aldığı  ve Kosova’nın uluslararası örgütlere üyeliğini sürekli destekleyen Kosova’nın dost ve ortak ülkesi olduğunu vurguladı.

Kosovaport

Read Previous

ÇAKÜ’den Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ve TİKA’ya ziyaret

Read Next

Batı Trakya’da Türk kadınları, Osmanlı döneminden kalma kıyafetleri yaşatmaya çalışıyor