Kosova Başbakanı Albin Kurti, bölgede istikrarsızlık kaynağının Priştine değil, Belgrad hükümetinin finanse ettiği illegal Sırp yapıları olduğunu söyledi.

Dün Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gazetecilere yaptığı açıklamada Kurti, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliğin Sırbistan tarafından ele alınış şeklini eleştirdi. Belgrad’ın olaylara bakış şeklini değiştirmesi gerektiğini söyleyen Kurti, “Gerçeklere bakarken yanlış gözlük kullandıklarını düşünüyorum. Eğer gerçeklere nasyonalist ve şovenist gözlükleri olmadan bakmaya başlarlarsa hakikatleri görmeye başlayacaklardır. Hakikat ise Kosova’daki yeni demokratik hükümetin yolsuzluğa karşı taviz vermeden mücadele ettiğidir” diye konuştu.

Kurti, “Görünüşe göre Kosova’da yolsuzluk ve organize suça karşı verdiğimiz mücadele Belgrad’da bazılarını rahatsız etmiş. Fakat bu bizim değil onların problemi” dedi.

Sırp ve Arnavut suçluların Kosova’da “muhteşem bir iş birliği” içerisinde çalıştıklarını söyleyen Kurti, polisin böyle gruplarla mücadele etmek zorunda olduğunu ve dün gerçekleştirilen operasyonun da politize edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türkiye’den hentbol maçında Kızıl Yıldız taraftarlarınca ırkçı sloganlar atılmasına ilişkin açıklama

Sonraki Haber

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunacak