Kurti: Sırbistan ile anlaşmaya bahardan önce varılabilir

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan ile anlaşmaya bahardan önce varılabileceğini ve ilişkilerin normalleşmesi için iki veya üç ayın yeterli olacağını söyledi.

Özel bir televizyon kanalına konuşan Başbakan Kurti, Kosova hükümetinin bir anlaşma istediğini, ancak Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in anlaşma için diyalog değil, yalnızca diyalog için diyalog istediğini söyledi.

Kurti, “Biz, diyalog kapsamında anlaşma istiyoruz. Belgrad ve Vuçiç bir anlaşma istemiyor gibi görünüyor. Kosova bağımsız bir ülke, yaklaşık 15 yıl önce bağımsızlığımızı ilan ettik ve geçen yıl tarihin en yüksek büyümesini yaşadık. İlişkileri normalleştirmek için, anlaşmanın merkezinde karşılıklı tanıma olmalıdır. Belgrad bunun olmayacağını söylüyorsa anlaşmaya karşıdır. Kosova, ülke içinde bir Sırp Cumhuriyeti’ne izin vermeyecektir. Sırbistan’ın  bunu istediğini çok iyi biliyoruz. Bosna Hersek’ten acı bir deneyime sahibiz ve Sırbistan’ın bu modeli Kosova’da da uygulamaması için çok dikkatli davranıyoruz” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Pazar günü, çalışılmayan gün olmaya devam edecek

Read Next

Sırbistan’da Aleksandar Vulin istihbarat ajansının başına getirildi