Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ın Batı Balkanlar’da Rusya’ya benzer bir politika izlediğini ve Bosna Hersek’teki Sırp entitesini Belarus’a, Karadağ’ı ise Ukrayna’ya çevirmeye çalıştığını söyledi.

Deutche Welle’ye verdiği mülakatta Kurti, Sırbistan’ın bölgede Avrupa Birliği üyesi olmayan hiçbir ülkeye yani Bosna Hersek, Karadağ, Kosova ve Kuzey  Makedonya’ya gerçek ülkeler gözüyle bakmadığını ve bunları sadece geçici devletler olarak gördüğünü söyledi.

Kurti, Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik politikasının ise Kosova’nın “Bosna’laştırılması” yönünde olduğunu söyledi. Kurti, “Sırbistan, Sırp Belediyeler Birliği ile Kosova’da Bosna Hersek’tekine benzer bir şeye ulaşmaya çalışıyor. Bakınız, Bosna’da Sırp Cumhuriyeti adlı bir eyalet var ve ismine eyalet değil “cumhuriyet” deniliyor. Belgrad, buna benzer bir şekilde Kosova’da ismine cumhuriyet değil birlik denilecek bir eyalet yaratmak istiyor” diye konuştu.

Kurti, Kosova’nın Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan tarafından başlatılan Açık Balkan inisiyatifine dahil olmak istemeyişinin sebebinin ise Sırbistan’ın Kosova’yı tanımıyor oluşu olduğunu söyledi. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Meclis’teki güvenoyu oturumuna ara verildi

Sonraki Haber

Kosova Adalet Bakanlığı önündeki şüpheli çanta paniği