Kurti: “Rusya, Ukrayna’da bocaladığı için Kosova-Sırbistan gerilimini alevlendiriyor”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, entik Sırplar tarafından ülkenin kuzeyinde kurulan barikatların Putin’in emellerine hizmet ettiğini söyledi.

Kosova ve Sırbistan arasındaki gerilimin tırmanmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in lehine olacağını savunan Kurti, ülkedeki NATO misyonu KFOR’a barikatlardaki Sırpların ikna edilmesi için süre tanıdığını fakat bunlara uzun süre tahammül edemeyeceklerini söyledi.

Barikatların kaldırılması sırasında can kayıpları yaşanmasından endişe ettiklerini ifade eden Kurti, “Bu nedenle de olabildiğince dikkatli olmak istiyor ve istikrarsızlık yaratılmadığından emin olmak istiyoruz. Kanunların ve anayasal düzenin ihlal edilmesine ilelebet müsaade edemeyiz. Bu sona ermek zorunda, ne kadar erken olursa o kadar iyi olur.” diye konuştu.

Hem ABD hem de AB’nin barikatların kaldırılmasını desteklediğini vurgulayan Kurti, Batı’yı korkutan şeyin Belgrad ve Moskova arasındaki bağlantılar olduğunu söyledi. Ukrayna’da yara alan Rusya’nın çatışmanın yayılmasından istifade edeceğini vurgulayan Kosovalı lider, Kremlin’in bir yandan sorunun diplomatik yollarla çözülmesini talep ederken diğer yandan da Sırpların tüm haklarının garanti altına alınmasını savunduğuna dikkat çekti.

Belgrad’ın bir yandan Batılı ülkelere sözler verirken diğer yandan ölümüne Rusya’nın yanında yer aldığını vurgulayan Kurti, “Sırbistan, radikal bir dönüşümden geçmediği sürece Rusya’ya ihanet edemez çünkü kendisini Slav fetihlerinin bir projesi olarak görüyor” diye konuştu.

Kaynak-Balkan News

Read Previous

Dünya devleri Hırvat kaleciye talip oldu

Read Next

Scholz: “Balkan ülkelerinin AB’ye katılımı Almanya’nın çıkarına”