Kurti: “Putin, Kosova’da çatışma istiyor!”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kosova’da çatışma istediğini ileri sürdü.

Kosova’nın başarıları ve Batı ile iş birliğinin Putin’i rahatsız ettiğini söyleyen Kurti, “Putin, ülkemizi takıntı haline getirmiş durumda. Batı’nın Afganistan ve Irak’a müdahalelerinin başarısız olmasından memnunken Kosova’ya müdahalenin başarısı kendisini hiddetlendiriyor” diye konuştu.

Kurti, NATO’nun Kosova’daki askeri varlığını artırmasına ilişkin kararı beklediklerini söyledi. Kurti, “NATO askerlerinin sayısının artırılmasını istediğimiz sinyalini verdik fakat tabii karar NATO’ya ait. Bizden daha büyük olan ve bizi tanımayan komşumuzun Kremlin’le iş birliğini adım adım artırıyor olduğu gerçeğinin NATO’yu mevcudiyetini güçlendirme yönünde teşvik etse gerek diye düşünüyorum. Bu şekilde çatışma ihtimali azaltılabilir” dedi.

Kurti, Kosova ve Sırbistan arasında bir anlaşmanın ise her iki tarafın da irade göstermesi halinde birkaç aylık bir süre içerisinde gerçekleştirilebileceğini söyledi. Kurti, “Kalıcı barış, güvenlik ve bölgesel istikrar için Sırbistan’ın iki şeyle arasına mesafe koyması gerekiyor. İlki, geçmişi yani Miloşeviç, ikincisi ise halihazırdaki Putin. Çünkü Sırbistan, ciddi bir şekilde Rusya’ya giderek yaklaşıyor. Putin, Kosova’da çatışmayı teşvik etmek istiyor” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan, terör örgütlerini meclis dışı bırakacak yasa hazırlığı içinde

Read Next

Avrupalı liderlerden helikopter kazası nedeniyle Ukrayna’ya taziye mesajları