Kurti: Lajçak ve Vucic ortak hareket etti, Kosova’nın geleceğine darbe vurmak istediler

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova – Sırbistan diyaloğu başmüzakerecisi Besnik Bislimi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Brüksel’de Vucic ile gerçekleştirdiği görüşmeye yönelik ayrıntıları paylaştı.

“Sırbistan’ın Brüksel ve Ohri anlaşmasının uygulanmasından önce Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması şart koşulduğu için toplantıdan sonuç alınamadı” diyen Kurti, anlaşmanın uygulanması için Birliğin şart olamayacağını, sorunun Temel Anlaşma’nın on maddesi çerçevesinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Kurti, “Lajçak ve Vucic koordineli hareket etti ve Kosova’nın geleceğine darbe vurma konusunda çok ileri gittiler. Teklifimizin kapsayıcılık ilkesine dayandığını, yani her maddenin uygulama planında yer alması gerektiğini söyledim. Tüm maddeler uygulanmadan tek bir maddeyi uygulayarak sürece devam edemeyiz. Sadece Sırbistan istediği maddeleri uygulayamayız. Avrupalı elçi Lajçak elbette ki Kosova Başbakanı olarak bana karşı sorumlu değil ama Avrupa Komisyonu’na, Avrupa Konseyi’ne ve Avrupa Parlamentosu’na karşı sorumlu olmalı. AB’nin Kosova’ya karşı uyguladığı tedbirlerin kaldırılması gerekiyor çünkü kuzeyde gerilim azaldı. Yaklaşık iki aydır protesto düzenlenmiyor” dedi.


Kaynak: Kosovaport

Read Previous

K. Makedonya’da dün 19 yangın söndürüldü

Read Next

Sağlık Bakanı Meciti: Onkoloji incelemesinin bir an önce tamamlanmasını bekliyorum