Kurti, Lajçak ve Escobar’ı kabul etti

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar’ın ve AB’nin Kosova-Sırbistan diyaloğu özel elçisi ​​Miroslav Lajçak ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeyle ilgili olarak Başbakanlık basın ofisi tarafından sunulan bildiride, kuzeyde hareket özgürlüğünü engelleyen barikatların kaldırılması konusunda mutabakat sağlandığı ifade edildi.

Bildiride, “Kosova Cumhuriyeti, Sırbistan ile merkezde karşılıklı tanımanın yer aldığı, ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi için yasal ve uluslararası bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya varmak adına kararlı ve yapıcı bir taraf olduğunu sürekli olarak kanıtlamıştır” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan diyaloğu özel elçisi Miroslav Lajçak da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kosova’nın kuzeyindeki barikatları kaldırmak için dozerleri değil diplomatik yolu tercih ettiğini söyledi.

Lajçak, “Kuzeydeki durumdan memnun değiliz. Suçluyu parmakla işaret etmek istemiyorum. Gerilim kimseye fayda sağlamaz. Duruma bir çözüm bulmaya kararlıyız. Ben bir diplomatım ve barikatları dozerlerle kaldırmaktan çok daha iyi yollar var” dedi.

ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ise Sırp belediyeler Birliği’nin kurulması için  görüşmelere başlamanın zamanının geldiğini ve bunu Başbakan Albin Kurti’ye açık bir şekilde söylediğini kaydetti.

Escobar ayrıca, Kosova’nın kuzeyindeki mevcut krize bir an önce çözüm bulunmasını umduğunu söylerken, Avrupa’nın Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi önerisine desteğini dile getirdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Kosova’da barikat savaşları

Read Next

Yunanistan’a, BM’ye şikayet ettiği Türkiye ve Libya’dan ortak yanıt