Kurti: Kuzey’deki barikatlara uzun süre müsamaha gösterilmeyecek

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova kurumlarının kuzeydeki güvenlik durumuyla ilgili olarak KFOR ile sürekli koordinasyon ve temas halinde olduğunu belirtti.

KFOR misyondan  barikatlar konusunda süre istendiğini kaydeden Kurti, barikatların bir süre daha kalmasına  izin verileceğini ifade etti.

Kosova’yı istikrarsızlaştırmayı amaçlayanların başarısız olacağına olan inancını dile getiren başbakan  Kurti, Sırbistan’ın, KFOR’a ilettiği  asker gönderme  talebine değinerek,  bunun onların acizliğini kanıtladığını söyledi.

“Kuzeydeki barikatların kaldırılması için KFOR bizlerden süre istedi. Barikatlara uzun süre müsamaha gösterilmeyecek. Sırbistan’ın suç çetelerine dönüşen yasadışı yapılanmalarının son zamanlarda ne yaptığını unutmayın” şeklinde açıklama yapan Kurti, Sırbistan’dan gelen talebin gerçekçi olmadığını, onların da bunu çok iyi bildiğini söyledi. Sırp askerine ihtiyaç olmadığına işaret eden Kurti, “Nato ve KFOr, Sırbistan’ın Kosova’ya asker gönderme talebine karşı çıkacaktır” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Kosova parlamentolar arası Dostluk Grubu Türkiye’de

Read Next

Motorine yarım denarlık yeni zam