Kurti: Kosova’daki Sırp seçimleri için iki ülke arasında anlaşma sağlanmalı

Kosova Başbakanı Albin Kurti,  Sırbistan’ın Kosova’da parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılabilmesi için Kosova ile Sırbistan arasında bir anlaşma olması gerektiğini belirtti.

Kosova büyükelçileri ve diplomatik ile konsolosluk misyon temsilcileriyle düzenlenen sanal bir toplantıda  yaptığı konuşmada Başbakan Kurti, çifte vatandaşlığı olan seçmenlere oy kullanma hakkını yadsımak istemediklerini ancak,  ülkenin meşruiyetine ve anayasasına aykırı hareket edemeyeceklerini sözlerine ekledi.

ABD, İtalya, Almanya ve Fransa ve Büyük Britanya’dan oluşan Quint ülkelerinin Kosova’daki temsilcileriyle sürekli temas halinde olduğu kaydeden Kurti, oy kullanmanın yasaklanmayacağını, ancak ülkenin meşruiyetini de ayaklar altına almayacaklarını söyledi.

Sanal toplantıda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali ve saldırganlığının ardından bölgedeki durum ve bölgenin güvenliği ele alındı.

Kosova, başından beri Ukrayna ve Ukrayna halkı ile dayanışma içinde olduğunu ifade ederken, Rusya Federasyonu’nun saldırganlığını şiddetle kınadı.

Başbakan Kurti’ye, Kosova büyükelçileri ve diplomatik ile konsolosluk misyon temsilcileriyle düzenlenen sanal bir toplantıda, Kosova başbakan yardımcısı ve Dışişleri bakanı Donika Gërvalla eşlik etti.

Kosovaport

Read Previous

BM: Ukrayna’da en az 925 sivil öldü, 3 milyon 489 bin 644 mülteci komşu ülkelere geçti

Read Next

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Sırbistanlı mevkidaşı Popoviç ile bir araya geldi