Kurti: Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği diye bir şey yok

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkesinde Sırp Belediyeler Birliği’nin var olmadığını ve Belediyeler Birliği’nin kurulmasına ilişkin anlaşmanın Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından ihlal edildiğini söyledi.

Kurti, Priştine’de gazetecilere verdiği demeçte, “Sırpların çoğunlukta olduğu belediyeler var ama Arnavut, Sırp ya da Türk belediyeleri diye bir şey yok. Belediyeler vatandaşlara aittir. Dolayısıyla belediyelerin ulusal bir aidiyetleri yoktur.” dedi.

Kosova Cumhuriyeti Anayasası’nın etnik kökene dayalı birliğe izin vermediğini anımsatan Kurti, “Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, en değerli anlaşmayı ihlal etti.” dedi.

Kurti, “Unutmayın ki Belediyeler Birliği ile ilgili 19 Nisan 2013’te eski Başbakanlar Hashim Taci ve Ivica Dacic tarafından imzalanan anlaşma, geçen yıl 10 Aralık’ta Sırbistan Cumhurbaşkanının Kosova’yı tanımayan beş AB ülkesine bir mektup göndermesiyle bozuldu. Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova’nın AB üyelik başvurusuna karşı bir mektup kaleme aldı.“ diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Venedik Karnavalı’nın maskeleri Arnavutluk’ta üretiliyor

Read Next

Yunanistan’da anketler: Miçotakis kaçıyor, Çipras kovalıyor