Kurti: Kosova doğrudan yabancı yatırımları çekmeyi hedefliyor

Priştine’de düzenlenen Ulusal Ekonomi ve Yatırım Konseyi toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’ya yenilenebilir enerji sağlama olanaklarına değinerek, Kosova’nın enerji ortamına ilişkin iddialı hedefleri olduğunu belirtti.

Madenleri de geliştirmeye devam ettiklerinikaydeden Kurti, “Kosova, enerji ortamını dönüştürmeye yönelik iddialı hedeflerle yenilenebilir enerjiye yönelirken, aynı zamanda zengin maden mirasımızı da geliştirmeye devam ediyor. Birkaç hafta önce Rahovça’da 100 megavatlık ilk ihaleyi gerçekleştirdik, bu durumda 6 ciddi şirket yenilenebilir enerji, güneş üretimi için yarışıyor” dedi.

Doğrudan kredilerin  iki katına çıktığını hatırlatan Başbakan Kurti,  “Kazanan kurumlarla koordineli olarak kararın alınacağını göz önünde bulundurarak, 150 megavatlık bir santral daha yapılmasını planlıyoruz.” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “Hedefimiz, 2022-2031 stratejisiyle yenilenebilir kaynaklardan bin 200 megawatt elektrik üretimi eklemek; bu çok iddialı ama aynı zamanda uygulanabilir. Tarımın ihracat kaydeden sektörlerden birine dönüşüyor. Ayrıca bilişim sektörü gelişmede patlama yaşayan bir sektör.” ifadelerini kullandı.
Kosovaport

Read Previous

Kaan ve ikinci yerli uçak gemisi Yunan basınında

Read Next

BM: Gazze’de kamu sağlığı çökmeden harekete geçilmeli