Kurti: Fransız-Alman planı nihai çözüm değil

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Fransız-Alman planının Sırbistan’la anlaşma için temel oluşturduğunu fakat nihai çözüm olmadığını söyledi.

Parlamentoda konuşan Kurti, planının çözüm için bir çerçeve oluşturduğunu fakat ülkenin ihtiyaç duyduğu hukuki bağlayıcılığı olan ve uluslararası yükümlülükler getiren nihai anlaşma olmadığını söyledi.

Kosovalı lider, nihai çözümün karşılıklı tanıma olmadan mümkün olmayacağını ve bunun için de uzun bir müzakere süreci gerekeceğini ifade etti.

Daha önce Kosova’nın Fransız-Alman teklifini kabul ettiğini açıklayan Kurti, Sırp Belediyeler Birliğinin tek bir etnik grupa ait bir yapı olmaması şartıyla ve ancak Sırbistan’la karşılıklı tanımanın gerçekleşmesinin ardından kurulmak şartıyla kabul edilebilir olduğunu açıkladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de Sırbistan’ın AB’nin teklif ettiği planı prensipte kabul edebileceklerini açıklamış fakat Kosova’yı tanımayacaklarını ifade etmişti. 

AB’nin dış politika şefi Josep Borrell, Perşembe günü yaptığı açıklamada Kurti ile Vucic’i Fransız-Alman teklifini görüşmek üzere Brüksel’e davet edeceğini açıkladı. Borrell, “Plan masada. Her iki lideri de önümüzdeki iki hafta içinde Brüksel’e davet edeceğim” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kırcaali’den Türkiye’ye daha 2 tır dolusu yardım

Read Next

Kahramanmaraş’ta enkaz altında kalan çocuk ve annesi 102 saat sonra kurtarıldı