Kurti: Brüksel ve Washington’un cezai yaptırımları haksızlık

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Hırvatistan’ın “Večernji List” gazetesine verdiği röportajda ülkedeki son gelişmelere değindi.

Kosova ve Sırbistan ile ilgili yaklaşımlarından dolayı Avrupa Birliği  (AB) ve ABD’yi  eleştiren Kurti, “Brüksel ve Washington, Sırbistan’da yanlış ata oynadrak oradaki başkana bahse girdi. Sonunda bunun bir at değil, bir tilki olduğu ortaya çıktı. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığından bir yıl beş ay sonra Sırbistan’ın Moskova’ya yaptırım uygulamayacağını, hatta Sputnik’in Belgrad’daki bölgesel üssünü korumasına izin vereceğini kimse hayal bile edemezdi. Bu hatalı adımlara cevap yerecek yerde  bana vurdular”.şeklinde konuştu.

Kurti, Brüksel ve Washington’un cezai tedbirler uygulayarak kendisine haksızlık ettiğini, aynı zamanda kendisine göre Sırbistan cumhurbaşkanını affettiklerini belirtti.

Kurti, “Brüksel ve Washington, Vučić’in Brüksel ve Ohri anlaşmasını imzalamamasına, ardından bu anlaşmayı ihlal etmesine izin verdi ve burada erişim konusunda ciddi bir asimetrinin olduğu bir durumdayız. Bana karşı cezai yaptırımlar, bir yandan Başkan Vucic için bir özür. Bu bir haksızlıktır.” Ifadelerini kullandı.
Kosovaport

Read Previous

Balkan Atletizm Şampiyonası’nda 24 madalya alan Türkiye birinci oldu

Read Next

Hopman Kupası, 27 yıl sonra Hırvatistan’ın