Kurti: Barikatlar birkaç gün içinde kalkacak

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Nato’nun Kosova’daki barış gücü KFOR’un kaldırmaması durumunda barikatların Koosva polisi tarafından kaldırılacağını belirtti.

Kurti Boşnak medyasına verdiği mülakatta,  Sırpların kuzeyde, Belgrad ve liderlerinin talimatlarıyla yollara barikatların kurulduğunu hatırlattı.

“Yaratıcı değiller. 90’lı yıllarda Bosna ve Hırvatistan’da barikat kurarken yaptıkları hataları tekrarlamaktan başka bir şey bilmiyorlar. Yani bir şekilde sadece kendilerini nasıl tekrar edeceklerini biliyorlar. Başarısız olacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuşan Kurti, ülkenin kuzeyinde artık eskisinden daha fazla yerel polis olduğuna işaret etti.

Barikatların kaldırılması için KFOR’un kendilerinden süre istediğini, dolayısıyla yolları açmak ve  hareket özgürlüğünü sağlamak için için barikatların kaldırılmasında gecikme olduğuna dikkat çeken Kurti, “eğer KFOR barikatları kaldıramazsa  o zaman biz yapmak zorunda kalırız. Çünkü barikatlar esas olarak kuzeydeki Sırpları engelliyor. Bu durum anayasal ve hukuka  aykırıdır ve nevi hükümete yapılan  baskıdır. Ama her şeyden önce hareket özgürlüğüne aykırıdır” dedi.

Kurti, KFOR’un  son23 yıldır Kosova’da  barış, güvenlik ve öncelikle hareket özgürlüğünü sağlamakla övündüğünü  dolayısıyla  şimdi kendini eylemde kanıtlaması gerektiğini belirterek, “KFOR’un kendini  kanıtlama zamanının geldiğini düşünüyorum. Kendilerini ispat etmezlerse maalesef o barikatlarla uğraşmak zorunda kalacağız. O noktaya gelmemizi istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

Thodex’in kurucusu Özer’in Türkiye’ye iade sürecine ilişkin duruşma 30 Aralık’a ertelendi

Read Next

Yunanistan’ı korkutan araştırma: ‘Türkler çok avantajlı’