Kurti, AB’den yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Avrupa Birliği’ne (AB) Kosova’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması çağrısında bulundu.

Brüksel’i, bölgenin yüksek gerilimlerle dolu olduğu bir dönemde Sırbistan’a karşı yumuşak bir yaklaşım sergilemekle suçladı.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında “Politico”ya verdiği mülakatta Kurti, AB’nin Kosova’ya yönelik muamelesinin adaletsizliğini vurgu yaptı.

Kurti, “Kuzeydeki şiddet olaylarını sert bir dille  eleştirdik – adil olmayan bir karar – ve bunun sonucunda AB bize karşı ek tedbirler uygulamaya koydu. Öte yandan Sırbistan, Ukrayna’daki saldırganlık nedeniyle Rusya’ya yaklaşıyor ancak yaptırımlarla karşı karşıya değil” diye belirtti.

Bu arada ondan fazla Avrupa ülkesinin, Sırbistan’ın Banjska i Zvecani’de meydana gelen şiddet olaylarındaki rolüne de atıfta bulunarak Kosova’ya yönelik kısıtlamaların kaldırılması yönünde çağrıda bulunduğu bildiriliyor.

Aynı doğrultuda Başbakan Kurti, ittifak üyelerinden dördünün Kosova’yı henüz bir devlet olarak tanımamasına rağmen Kosova’nın NATO üyeliğinden bahsetti.

Kurti, ittifakla daha yakın işbirliğine yönelik bir adım olarak Barış için Ortaklık programına dahil olmayı umuyor.

“Politico”ya göre Kosova hükümeti, Sırp saldırganlığına yanıt olarak savunma bütçesini artırdı.

Türkiye’den “Bayraktar” insansız hava araçlarının satın alınması ve ABD’den “Javelin” füzelerinin alınması, savunma yeteneklerinin güçlendirilmesine yönelik stratejik bir odaklanmanın göstergesidir.

NATO’nun ek birliklerle Kosova’daki askeri varlığını güçlendirmeye devam ederken, bu eylemlerin Sırbistan’ın bölgedeki konumunu etkilemesi bekleniyor.
Kosovaport

Read Previous

İngiltere’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Peach: Sırp Cumhuriyeti bağımsız devlet olamaz

Read Next

DSÖ “Gazze’deki tüm siviller ve sağlık çalışanlarının korunması” çağrısını yineledi