Kurti: 2023’de ekonomik büyüme 3.8 olacak

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MAShTI), “Çift Öğrenme: Gençlerin istihdamı ve serbest meslek sahibi olma fırsatları” kampanyasını düzenledi.

Kampanyanın başlatılması vesilsesiyle düzenlenen toplantıda konuşan Kosova Başbakanı Albin Kurti, 2023 yılının yüzde 3,8 ekonomik büyümeyle tamamlanabileceğini belirtti.

Ekim ayında, ülkedeki enflasyonun yüzde 3,3’e ulaştığını, bu rakamın da Balkanlardaki en düşük değer olduğunu, hükümetin çalışmaları sayesinde enflasyonun düşük sevişyede seyrettiğini kaydetti.

Çift yada İkili eğitimin 12 farklı profilde mümkün olduğunu ve ülkenin 14 belediyesindeki 21 okulda geliştirilen projenin ikili sistemin ekonomik açıdan birey ve devlete fayda sağladığını ifade eden Kurti,  “Genç nüfusumuz en büyük varlıklarımızdan biri. Eşi benzeri görülmemiş değişimlerin olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu gelişmeler vasıflı iş gücü gerektiriyor; işte bu değişimde mesleki eğitim ve öğretim toplumsal refah için vazgeçilmez hale geliyor. Kosova’daki ekonomik gelişmelere odaklanmak şarttır”. ifadelerini kullandı.

Almanya’nın Priştine  Büyükelçisi Jorn Rohde ise yaptığı konuşmada,  ülkesinin 2017’den bu yana ikili eğitim sektörünü geliştirmek ve mümkün olduğu kadar çok gencin bu sektöre dahil olmasını sağlamak için Kosova’ya mali destek sağladığını söyledi. Rohde, “Almanya ve Kosova,  eğitim  alanında uzun bir tarihi paylaşıyor.  Öncelik gençlerin işgücü piyasasına uyarlanması olmuştur.” dedi.

Kosova Eğitim Bakanı Arbërie Nagavci, okulda eğitim ve mesleki eğitimin  dünyadaki birçok ekonomiye çözüm ve yön verdiğini, ikili (dual) eğitimin  çağa ve gelişmelere daha iyi uyum sağlayarak öğrencileri birçok yönde geliştirdiğine işaret etti. Bakan Nagavci,  “14 belediyede, 21 meslek okulunda 920 öğrencinin eğitim gördüğü 12 ikili profilde ikili eğitim mümkün hale geldi” diye konuştu.

Kosovaport

Read Previous

Hırvat diplomat, casusluk yaptığı gerekçesiyle Sırbistan’dan sınır dışı edildi

Read Next

Budapeşte’de “2024 Türk-Macar Kültür Yılı”nın logosu tanıtıldı