Kurşunlu Han’da geleneksel iftar merasimi düzenlendi

Rumeli Türkleri Vakfı, Üsküp Derneği, Köprü Derneği ve Ensar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği, 7. Geleneksel İftar Merasimi Üsküp’te bulunan tarihi Kurşunlu Han’da gerçekleşti.

Aydın Davud / TİMEBALKAN

İftar merasimine Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Devlet Müsteşarı Behicüddin Şehabi, Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Çayır Belediyesi Başkanvekili Süleyman Baki, Üsküp Müftü Yardımcısı Fatmir Zaimi, MATTO Başkanı Tuna Eyüp Kahveci, TRT Üsküp Temsilcisi Bekim Muhtareviç, Anadolu Ajansı Üsküp Temsilcisi Adnan İdriz, Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Melek Aras, Rumeli Türkleri Vakfı Başkanı Kemal Baltepe, Üsküp Derneği Başkanı Macit Şahinler, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, THY Üsküp Müdürü İlker Baydar, Cevahir Holding Üsküp Temsilcisi Eyüp Uçak, Türkiye’den bir çok misafir, davetli esnaf, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İftar merasiminin açılış konuşmasında Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, “Bu yıl sırasıyla 7.sini düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz, özellikle son 5 yıldır tarihi mekan olan Kurşunlu Han’da bu toprakların evlatları olan ancak şu anda Türkiye’de yaşayan ve aynı zamanda hali hazırda bu topraklarda yaşayan soydaşlarla birlikte bu buluşmanın, bu tarihi mekanda olması bizleri en derin şekilde etkilemiştir ve şereflendirmiştir” diye konuştu.

Emin, “Bu vesileyle özellikle bu tarihi mekanın atmosferinden etkilenerek, bir tas çorbamızı bizlerle paylaştığınız için, başta Türkiye’den gelen değerli misafirlerimize, tüm katılanlara ve davetimize icabet edenlere teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Rumeli Türkleri Vakfı Başkanı Kemal Baltepe ise “Ramazan’ın tüm İslam alemine rahmet ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca her Ramazan’ın başında Üsküp’te Kurşunlu Han’da siz dostlarla beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum ” şeklinde konuştu.

Baltepe, “Bu yılki geleneksel iftar programımızın birinci günü Tiran’da, ikinci günü Mitrovica’da, üçüncü gününde de Üsküp’teyiz” diye ekledi.

Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Herşeyden önce bu mübarek Ramazan ayını ben de kutlamak istiyorum. Hepinize sağlık, mutluluk, huzur ve barış getirmesini diliyorum. Bu güzel sofrada bizi bir arada ağırlayan kıymetli kardeşlerime, bütün kurumlara ve kuruluşlara teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından iftar merasimi Üsküp Müftü Yardımcısı Fatmir Zaimi’nin duasıyla son buldu.

Read Previous

Bu sefer olmadı

Read Next

ABD’de gece kulübünde silahlı saldırı: 50 ölü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *