“Küresel krizler olmasaydı 2021’de ekonomi çok daha fazlasını üretebilirdi”

Kuzey Makedonya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, 2021 yılında ekonominin çok daha fazlasını üretebileceğini ancak küresel krizlerin buna engel olduğunu söyledi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, MİA’ya verdiği röportajda geçen yılın toparlanmaya başladığımız ancak ne yazık ki küresel kriz nedeniyle bazı fırsatları kaybettiğimiz bir yıl olduğunu söyledi.

Ekonomi olarak çok daha fazlasının yapılabileceğini fakat dış faktörlerden dolayı bunun gerçekleşmediğini kaydeden Bütüçi, önümüzdeki dönemde devletin yapması gereken, yatırımcıların tüm sektörlerde yatırım yapmalarını sağlayacak idari engellerin kaldırılması olduğunu belirtti.

İnşaat sektörünün çevreye zararlı olduğuna dair söylentilerden endişe duyduğunu kaydeden Bütüçi, “Yeni binalar yapmanın çevreye zarar vereceğini söyleyemezsiniz. Hükümet olarak vatandaşlarımız için sağlıklı bir ortamın şart olduğunu ancak inşaatların da norm ve kriterlere göre oluşturulmasını sağlayacağız.Bunu biz vatandaşlar olarak değil, uzmanlar belirlemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Herhangi bir kısıtlama olmayacağına ve muhalefetin açıkladığı gibi elektriğin daha pahalı olmayacağına dair güvence veren Bütüçi, “Kesin olarak bildiğim bir şey var, o da vatandaşlara sadece Ocak ayında değil, gelecekte de yeterli elektriği sağlayacağız, bu da elektrik ihtiyacının tehlikeye girmeyeceği anlamına geliyor. Bu, herhangi bir kısıtlama olmayacağı anlamına geliyor. Bunu garanti edebilirim.” diye konuştu.

Read Previous

SSM: Asgari Ücret Kanununda değişiklik girişimi milletvekillerine sunuldu

Read Next

200 bin euro değerinde eroin ele geçirildi