“Kur’an Müslümanı Olmak” Konferansı Gerçekleşti

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ile Köprü Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Balkan Gençlik Okulu” projesi çerçevesinde dün Bushi Otel’de Türkiye’den gelen araştırmacı – yazar Münib Engin Noyan’ın sunumuyla “Kur’an Müslümanı Olmak” konulu halk konferansı gerçekleşti.

Haber: Mehmed Arif / Fotoğraf: Asip Asim

Konuşmasında Balkan kökenli olduğunu vurgulayan Engin Noyan Osmanlı’nın en zor zamanlarında dahi Balkan insanına güvendiğinin altını çizdi. Günümüz döneminin cahiliye döneminden farksız olduğunu belirten Noyan tek çarenin Kur’an’ı anlayıp yaşamaktan geçtiğini söyledi.

İnsanları diğer mahlukattan ayıran özelliklerden birinin akıl olduğuna değinen Noyan “Bu akıl bir tek şey için yarıyor; Allah’ın vahyini anlamak için. İnsanlar vahyi anlasınlar, anladıkları vahiy ile hareket etsinler, Allah’ın varlık aleminde koyduğu ölçüleri, dengeleri ve kuralları anlayarak içselleştirsinler diye akıl verdi.” şeklinde konuştu.

Geleneksel İslam anlayışındaki birçok konuyu ele alan Engin Noyan, Kur’an’dan ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatından kesitler sunarak modern insanın din algısını eleştirdi.

Noyan, “Mübarek Kur’an eğlence malzemesi değildir. Hobi olsun, zevk olsun diye dinlenecek bir şey değil. Allah kelamı sana ölçü veren, norm veren, kural koyan, şaşırmış rotanı doğru zemine oturtmak üzere seni uyaran, seni aydınlatan, zihnini geliştiren, şahsiyetini güçlendiren muazzam bir kitap.” dedi.

1111

‘İnsanlığın ve medeniyetin merkezi Balkanlardır’

Konuşmasının devamında Balkanların önemine değinen Noyan, “Balkanlar, dünyanın ve insanlık tarihinin en önemli üç kilit noktasından biridir. Burası en önemli yerdir. Balkanlarda huzur ve denge varsa bütün dünyada huzur ve denge olur. Balkanlarda huzur ve denge bozulduğu anda dünyanın dengesi bozulur. Dünyanın manevi merkezi Mekke’yse – Beytullah dolayısıyla -, insanlığın ve medeniyetin merkezi de Balkanlardır. Sosyal hayatın merkezi, siyasetin merkezi…” ifadelerini kullandı.

Konferansa Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı, Balkan Gençlik Okulu Projesi üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Konferans sunumunun ardından dernek başkanı Hüsrev Emin, katkılarından dolayı Engin Noyan’a hediye takdim etti.

Programın ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

222222

Read Previous

Arda’nın Barcelona’daki geleceği belli oldu

Read Next

Türkiyeli Messi, Makedonya kökenli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *