‘Kur’an-ı Kerim’den 300 ayet çıkarılsın’ diyen Fransızlara Türkiye’den sert tepki

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de aralarında bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçinin ‘şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı’ iddiasıyla Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını istemesine Türkiye’den sert tepki geldi.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de aralarında bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçinin ‘şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı’ iddiasıyla Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını istemesine Türkiye Avrupa Birliği (AB)  Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan sert tepki geldi.

Fransa‘da Le Parisien gazetesinde ve 300 entelektüel ve siyasetçinin imzasını taşıyan manifestoda, Kuran-ı Kerim’in şiddet içeren ifadeler içerdiği ve bunların çıkarılması gerektiği belirtildi. Bu talebi dillendiren isimler arasında eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de bulunuyor.

Bu çağrıya Türkiye’den çok sert tepki geldi.

ÖMER ÇELİK: IŞİD’İN ALENİ AKRABALARI

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, aralarında eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçinin “şiddet ve Yahudi düşmanlığını yaydığını” öne sürerek Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını istemelerine tepki gösterdi.

Çelik, “Entelektüel şiddetin ve barbarlığın en çarpıcı örneği bu. Bu kişiler kim olurlarsa olsunlar ve şimdiye kadar neyi savunmuş olurlarsa olsunlar, bağnazlık tarihinin ilk sırasına yazılacaklar. Barbarlık modern dünyanın ortasına entelektüel ve siyasi sıfatlarla yerleşiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu kişilerin “barbar ve ahlak dışı” taleple terör örgütü IŞİD’in ideolojik akrabalığına kayıt yaptırdıklarını ilan ettiklerini belirten Çelik, “IŞİD’in en yakın ideolojik akrabası olduklarını ancak bu şekilde anlatabilirlerdi. Ancak siyasal psikiyatrinin konusu olacak bu yaklaşım, Avrupa’nın ortasında nasıl bir barbarlığın yükseldiğini, en az IŞİD kadar tehlikeli bu zihniyetin kendisini nasıl bazı kavramların arkasına sakladığını ifşa ediyor” ifadelerini kullandı.

Çelik, “IŞİD’in aleni akrabalarını” tespit etmenin kolay olduğunu vurgulayarak, “Asıl böyle entelektüel ve siyasi görünüm arkasındakiler çok tehlikeli. Sözde şiddet karşıtı görünüp yaklaşımlarıyla bağnaz ve şiddete tapan zihniyet bu. İnsanlık rehberi Kur’an’dan insan karşıtı bağnazlık ve şiddet çıkaran IŞİD neyse, bu 300 Fransız da aynı” mesajını paylaştı.

İBRAHİM KALIN: KUR’AN YAP-BOZ TAHTASI DEĞİL!

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Aralarında Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iddiasıyla Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etmiş. Modern çağda cehalet ve hamâkat bu kadar olabilir! Kur’an-ı Kerim kimsenin yap-boz tahtası değildir. Kutsal kitabımızdır. Vahyolunduğu gibi kıyamete kadar korunacaktır. Anti-Semitizm Avrupa’da ortaya çıkmış bir nefret ideolojisidir. Bu sorunu çözmek isteyen Batılılar kendi kaynaklarını sorgulasınlar” dedi.

 

 

 

 

Read Previous

Oruç tutmak kök hücrelerin yenilenme fonksiyonunu artırıyor

Read Next

Yunan bankaları için sermaye kaybı uyarısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *