Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), 5. Seçim Bölgesi milletvekili adayı Tahsin İbrahim, Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’da düzenlenecek olan erken genel seçimlerle ilgili TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

TİMEBALKAN ÖZEL

Halkın sağlığının seçimlerden daha önemli olduğunu söyleyen İbrahim, “Malumunuz KOVİD-19 salgını dolayısıyla bir pandemi süreci yaşamaktayız. Bu dönemde seçimlerin tanıtımı, seçim kampanyası diğerlerine kıyasen çok farklı olmuştur. Halkımızı ziyaret ettik, sosyal mesafeye dikkat ederek bire bir görüşmelerimiz de oldu. Bizim için seçimlerden daha önemli halkımızın sağlığıdır. Halkımızın sağlığına dikkat ederek seçim kampanyamızı bu şekilde sürdürmeyi gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ADEKSAM derneğinin eğitimde büyük bir rol oynadığını belirten Tahsin İbrahim, “ADEKSAM 23 yıldan bu yana ülkemizde özellikle eğitim konularında hizmet eden, araştırma merkezi haline gelen bir dernektir.Türk çocukların okuması için burs sağladık, kırtasiye yardımları dağıttık ve yurt hizmetleri verdik. Bu da ülkemizde eğitim alamayan ya da Türkçe olmayan bölgelerde bu öğrencileri alıp Gostivar’daki lise ve dengi okullarda Türkçe eğitim almalarını sağladık.” ifadelerini kullandı.

“Türk halkının çıkılan bu seçimde bizimle birlikte olacağını düşünüyorum”

Türk halkının seçimde TMBH ile birlikte olacağını düşündüğünü söyleyen İbrahim, “Bizim partide milletvekili adayı olarak görevimiz var, herhangi bir yöneticilik görevimiz yok. Milletvekili adayı olarak da TMBH adına bu kutlu yola çıktık.Türk halkının çıkılan bu seçimde bizimle birlikte olacağını düşünüyorum.” dedi.

Kuzey Makedonyalı Türk vatandaşlar size ve dolayısıyla VMRO DPMNE koalisyonuna neden oy vermeli sorusunu yanıtlayan TMBH milletvekili adayı İbrahim, “Aslında biz TMBH partisinin milletvekili adayıyız. 5. seçim bölgesi Mavrovo, Rostuşa, Debre, Kırçova, Manastır, Ohri, Resne, Struga, Merkez Jupa, Dolneni ve Demir Hisar belediyelerini kapsayan bir seçim bölgesidir. Burada resmi rakamlarda 25 binin üzerinde Türk yaşamaktadır fakat bizim araştırma merkezimizle tespit ettiğimiz 40 binin üzerinde Türk yaşamaktadır. Dolayısıyla bu seçim bölgesindeki öz olan problemleri tespit edip bu problemler doğrultusunda fikirlerimizi daha doğrusu faaliyetlerimizi devam ediyoruz. Fakat genel anlamda bizim partinin temel ilkeleri olarak ülkemizde yasama, yürütme ve yargıda hakça temsil ilkesini sonuna kadar savunacağız. Makedonya’nın yıllardır hukuk üstünlüğünü ve en büyük engeli olan sayımların yapılmamasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk halkının eğitimdeki eksikliklerini incelemek üzere bir komisyonun kurulmasını özellikle isteyeceğiz”

Meclis’te 30 yıldan bu yana Türk halkının kültürel, sosyal, eğitim ve asimilasyon gibi konularda 30 yıldan bu yana incelenmesi üzere bir komisyonun kurulmasını da isteyeceğiz. Asıl mesele bu komisyonda 30 yıldan bu yana Türklerde diğer milletlerde olduğu gibi doğum oranı 2.6 olmasıyla birlikte 30 yıldan bu yana nüfusta hiçbir artış gösterilmedi. Bu acaba asimilasyona veya Türk halkının asime edilme sebeplerini veya Türk halkının eğitimdeki eksikliklerini, bu rakamların nereye gittiğini incelemek üzere bir komisyonun kurulmasını özellikle isteyeceğiz.” yorumunda bulundu.

TMBH Milletvekili adayı İbrahim son olarak, “Aslında biz TMBH olarak VMRO DPMNE ile bir koalisyonumuz var. TMBH partisi kendi programı çerçevesi içerisinde temel ilkelerde yasama, yürütme ve yargıda hakça temsil ilkemiz vazgeçilmezlerimizden biridir. Bu doğrultuda bütün ülke genelinde hakça temsilin icraatına bakacağız. Makedonya’da yıllardır hukukun üstünlüğünün en büyük engeli sayılan sayımların yapılmamasıdır. Mücadelemizi bu doğrultuda yani Avrupa standartlar doğrultusunda nüfus sayımının yapılmasını isteyeceğiz. Makedonya’daki tek seçim modeline geçiş ile ancak ve ancak seçme ve seçilme hakkı ile elde edilecektir. Mücadelemiz bu doğrultuda olacaktır. Kültürel değerlerimizin korunması, yaşatılması için büyük öncülük göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

TBMM Başkanı Şentop: Uzun zamandır milletimizin içinde, kalbinde, gönlündeki bir hasret sona ermiştir

Sonraki Haber

Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz’da kılınacak