‘Kullanılan Her Veto BM için Sorun’

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, “BMGK’da veto yetkisi, büyük bir sorumluluk anlayışı içinde kullanılmalıdır. Kullanılan her vetonun BM için sorun olduğunu düşünüyorum” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, acil eylem gerektiren konularda Güvenlik Konseyi’nden gelen her vetonun BM için yeni bir sorun oluşturduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Sözcüsü Dujarric, New York’taki BM Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “BMhakkında konuştuğumuz zaman, BM’nin ne demek olduğunu ortaya koymamız gerektiğini düşünüyorum. Hangi BM’den bahsediyoruz?” diyerek BM Genel Sekreteri’nin sorumlu olduğu alanlarla BM Güvenlik Konseyi (BMGK) arasında kategorik ayrıma gitti.

Dujarric, BM’nin neden Suriye’deki iç savaşı sona erdirecek iradeyi ortaya koyamadığı sorusu üzerine, “Her ne kadar Suriye’deki insani yardım girişimlerimiz eksik finanse edilse de mültecilerin barınması, gıda ve ilaç temini gibi konularda yardımcı olabildik. Fakat bunlar eğreti çözümler. Gerçek çözüm bu değil. Siyasi çözümü Sayın Genel Sekreter tek başına bulamaz. Güvenlik Konseyi’nin desteğine ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

BMGK’nın 5 daimi üyesinin sahip olduğu veto yetkisinin belli durumlarda sınırlandırılmasına yönelik son dönemde getirilen önerilerin Konsey üyeleri arasında tartışıldığını belirten Dujarric, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Veto yetkisi, büyük bir sorumluluk anlayışı içinde kullanılmalıdır. Fakat ben kullanılan her vetonun BM için sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü Güvenlik Konseyi içinde birlik olmadığının altını çiziyor. Yemen, Suriye, Irak ve Afganistan gibi yerlerde karşılaştığımız barış ve güvenlik meselelerinin siyasi tarafının üstesinden gelmek için, Güvenlik Konseyi’nin birliğine ihtiyacımız var. Onların tek bir sesle konuşmasına ihtiyacımız var. Bu, sahadaki unsurlara çok güçlü bir mesaj gönderir.”

 

AA

Read Previous

Meclis’te Bağımsızlık Günü Töreni

Read Next

“Arnavutluk’un AB’ye Entegrasyonunu Destekliyoruz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *