Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP,  Kosova ve İsrail arasında diplomatik ilişkilerin resmen başlamasının ardından, Kosova’nın Kudüs’te Büyükelçilik açma kararına tepki gösterdi.

Kudüs’te büyükelçilik açılması kararının, uluslararası hukukun ihlali ve Kosova’nın başka ülkelerce tanınmasına engel oluşturabilecek bir adım olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli kamuoyu,

Bugün öğlen saatlerinde, Kosova Cumhuriyeti Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı ve İsrail Dışişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol neticesinde iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin resmen başladığını duyurmuştur. Kosova Demokratik Türk Partisi , Kosova Cumhuriyeti’nin tanınmasına ve uluslararası arenadaki pozisyonunun güçlenmesine yönelik diplomatik girişimleri desteklemekte ve her tanımanın Kosova için önem arzettiği görüşünü paylaşmaktadır. Ancak, diplomatik ilişkiler kurmak ve tanıma almak uğruna, Kosova Cumhuriyeti’nin Avro-Atlantik çizgisindeki dış politikasına ve bir çok ülke ile mevcut olan iyi ilişkilerine zarar vermek pahasına ve dahi Birleşmiş Milletler’in Kudüs şehrinin statüsünün değiştirilmesine yönelik girişimleri red eden kararlarına rağmen, Kudüs’te büyükelçilik açılması kararı, uluslararası hukukun ihlali ve Kosova’nın başka ülkelerce tanınmasına engel oluşturabilecek bir adımdır.

İşgal ve baskı altında yaşamanın ne demek olduğunu en iyi bilen halklardan biri olan ve yakın geçmişte büyük acılar yaşayan Kosova halkının, “Kudüs’te Büyükelçilik açan ilk Müslüman ülke” başlıkları altında yer almayı hak etmediği düşüncesindeyiz.

Washington Anlaşması’nın imzalanmasının akabinde 5 Ekim tarihinde bu konudaki tutumunu net bir şekilde dile getiren KDTP, 14 Şubat seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümet ve seçilecek Cumhurbaşkanı’ndan anlaşmanın gözden geçirilerek, temsilciliğin Kudüs’de açılması konusundan vazgeçilmesini talep edecektir.

Diğer yandan konuyla ilgili hiçbir siyasi partiden ve resmi kuruluştan açıklama yapılmaması, düşündürücü olduğu kadar da üzücüdür. Unutulmamalıdır ki koşulsuz, şartsız, iyi günde, kötü günde her zaman yanımızda olan stratejik müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’ni rahatsız edecek her girişim ve tutum Kosova Cumhuriyeti’nin ve onun vatandaşlarının aleyhine olacaktır.”

Önceki Haber

FIFA Başkanı Infantino: Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası, dolu statlarda oynanacak

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 189 trafik cezası kesildi