Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya daimi raportörü, AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, tarihi anlaşmazlıkların Makedonya’daki reformları durdurmaması gerektiğini söyledi.

Bulgaristan’daki bir medya kuruluşuna açıklamalarda bulunan milletvekili İlhan Küçük, komşular arasında duvarların yeri olmadığını söyledi.

Küçük, “Duvarlar gerçek anlamda değil fakat ideolojik, tarihsel ve politik bir bakış açısından var. Duvarlarda atılımlar yapılabilir ve engeller aşılabilir ve her iki tarafın da bunun üzerinde çalışması gerekir.” ifadelerini kullandı.

İki tarafın da sıkıntıların çözülmesi için çalıştığını belirten Küçük, “Tarihsiz bir konuşma mümkün değildir. Aynı zamanda, Makedonya’da reform yolu devam etmeli, ancak zorlu tarihsel tartışmalar tarafından engellenmemelidir.İlgili birçok sorunu çözmeyi hedefleyen Ortak Tarih Komisyonu çalışmalarına devam etmelidir. Ancak siyasetçiler bu konudan kaçmamalı, ne kadar ehil olursa olsun tarihçilerin eline bırakmalı.” şeklinde konuştu.

Küçük, Bulgar tarafının Prespa Anlaşması ile İyi Komşuluk ve Dostluk anlaşmasını karıştırarak temel bir hata yaptığını söyledi.

Önceki Haber

Bütüçi: Beşinci önlem paketi 150 milyon euro civarında olacak

Sonraki Haber

Kardelen Dergisi’nin Şubat sayısı yayınlandı