Küçük: Makedonya risk alıyor ve Arnavutluk’un gerisinde kalabilir

Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Kuzey Makedonya raportörü İlhan Küçük, Üsküp’ün yakın gelecekte anayasa değişiklikleri yapmaması halinde AB yolunda Arnavutluk’tan ayrılacağı konusunda uyardı.

Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı’nın (ALDE) eş başkanı ve Avrupa Parlamentosu Kuzey Makedonya raportörü olan İlhan Küçük, “Gerekli reformları uygulamadan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti gerçekçi bir şekilde AB üyelik müzakerelerine başlayamaz ve süreçte Arnavutluk’tan ayrılma riskini alıyor.” ifadelerini kullandı.

Anayasayı değiştirmeden, Kuzey Makedonya’nın AB ile müzakereye başlayamayacağını söyleyen Küçük, Üsküp’ün yakın gelecekte bu değişiklikleri yapmaması halinde AB yolunda Arnavutluk’tan ayrılacağı konusunda uyarıda bulunarak, “Böylece Kuzey Makedonya, komşularıyla ciddi sorunları olan Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek ile tek grupta kalacak.” dedi.

Kararın tamamen Makedonyalı siyasilerin elinde olduğunu vurgulayan Küçük, “Yani, seçim çok açık – Kuzey Makedonya Cumhuriyeti sosyal ilişkilerde reform yaparak yoluna devam etmek mi yoksa AB’de net bir yol haritası olmayan başka bir gruba mı katılmak istiyor?” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

5.851 üzüm yetiştiricisine 199,4 milyon denarlık ek destek ödemesi yapıldı

Read Next

Kosova’da çocukların gece kulüplerine alınmasını yasaklayan idari talimata onay