Küçük: Bulgaristan, AB’nin gelişimini engelleyen sorunlu bir ülke haline geliyor

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Bulgaristan’ın, AB’nin gelişimini engelleyen sorunlu bir ülke haline geldiğini söyledi.

AB Parlamentosu milletvekili İlhan Küçük, BNR’ye verdiği röportajda, “Bulgaristan, AB kalkınma sürecini engelleyen sorunlu bir ülke haline geliyor. Engeller arasında değil, kalkınma alanında – bir gündem oluşturmak, AB’yi çok daha verimli hale getirecek farklı görüşleri dayatmak ve Bulgaristan’ın ulusal çıkarına olmak için yerimiz olmalıdır. Bulgaristan’ın ele alacağı konulardan biri AB genişlemesi ve Arnavutluk ile Makedonya’nın bunun nasıl bir parçası olması gerektiği ile ilgiliydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Makedonya ve Arnavutluk’u Avrupa yolunda ayırma fikrine kategorik olarak karşı çıktığını söyleyen Küçük, bunun Bulgaristan’ın uluslararası imajını daha da karmaşıklaştıracağına inandığını belirtti.

Fransız teklifinin şu ana kadar Bulgaristan için en iyi seçenek olduğunu kaydeden Küçük, “Sofya ve Üsküp tarafından kabul edilip edilmeyeceği başka bir konu. Konunun kızartılmış patates gibi Millet Meclisi’ne devretmek kesin bir hataydı. Bulgaristan’ın durumu Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanmalıdır. Anayasaya göre, dış politika Parlamento tarafından değil, Bakanlar Kurulu tarafından yürütülür.” diye konuştu.

Küçük, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya önerisi konusunda ortak bir tutum benimsemesi halinde siyasi baskının artık üzerinde olmayacağına, ancak şu veya bu öneriyi dayatmak için başka mekanizmaların aranacağına inanıyor.

Read Previous

Kamu çalışanlarının grevi bugün de devam etti

Read Next

VavaCars Fatih Karagümrük’e Kosovalı stoper