Küçük: Avrupa; Bulgaristan’ın düzenli bir hükümet kurmasını bekliyor

Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük, Sofya’daki Avrupa Evi’nde düzenlenen “Bulgaristan ve Romanya’nın Avrupa Entegrasyonu Zor Yoldan Mı?” konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Avrupalı ​​ortaklar, ülkemizin proaktif ve yetkin bir AB üyesi olması için Bulgaristan’ın düzenli bir kabine kurmasını bekliyor. Bulgaristan’ın kronik bir sorunu, bizi önemli kararları veren merkezlerden giderek daha da uzaklaştıran çevrede bitmeyen bekleyiştir” diye kaydetti.

Etkinliğe Romanya’dan Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi Vlad Botoş ve İspanya’dan Avrupa Parlamentosu Üyesi Eva-Maria Popçeva, AB Fonlarının Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov ile eski Avrupa İşleri Bakanı Gergana Pasi de katıldılar.

Küçük’ün ifadesine göre, Bulgaristan ve Romanya’nın yolu, her iki ülkenin de AB’ye katılımıyla başladığı gibi birlikte devam etmelidir. İki ülke Avrupa sahnesinde yan yana daha sağlam duruyor ve son yıllarda Bulgaristan ile Romanya arasındaki mal alışverişi ve kültürel alışverişin giderek daha fazla fark edildiği görülüyor.

Avrupa Parlamentosu Üyesi, Rumen mevkidaşı Vlad Botoş ile Schengen için çok güçlü bir kampanyaya dönüşecek bir fikir olarak bölgeleri birbirine bağlayacak Schengen konusunda büyük bir konferans düzenlemek istediklerini belirtti. Küçük, “Bir ülkedeki belediyelerin diğer ülkedeki belediyelerle çalışabileceği ve bunun için AB finansmanı olduğu mesajı ve işareti tamamen siyasi olacaktır” diye belirtti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Bosna Hersek’teki göçmenlere ramazanda her gün iftar veriliyor

Read Next

Türkiye ve Yunanistan’ı “kötü günde dayanışma” diyalog sürecine götürdü