KTTO, KEDS yönetimine yapılan tehditleri kınadı

Priştine merkezli Kosova Türkiye Ticaret Odası, Türk ortaklığı Limak-Çalık tarafından işletilen Kosova Elektrik Dağıtımı ve Tedariki Şirketi KEDS yönetimine yapılan tehditleri kınadı.

İcra Müdürü Arben Fetahu imzalı KTTO ‘nun yapılan yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kosova Türkiye Ticaret Odası, Kosova Elektrik Dağıtımı ve Tedariki Şirketinin (KEDS Sh.A.) üst düzey yetkililerine yönelik tehditlerin yapıldığına dair haberi bugün derin bir üzüntüyle öğrenmiş oldu; ki bu tehdit bir ay kadar önce şirketin Dağıtım Ağı Müdürüne yönelik ağır sonuçları olan fiziksel bir saldırının ardından geldi.

Kosova’da elektrik enerjisi sisteminin verimliliğinin artırılması ve enerji istikrarının sağlanması suretiyle Kosova’ya yabancı yatırımların getirilmesi hususunda başarılı örneklerden biri olan KEDS’e, bunun yönetici ve yetkililerine yönelik bu şiddet ve tehdit eylemleri sadece bu şirketin faaliyetlerine yönelik bir engel değil, aynı zamanda genel olarak Kosova’daki ekonomik gelişmelere ve yatırım ortamına da bir engel teşkil etmektedir.

Kosova’da herhangi bir yatırımcıya yönelik bu tarz eylemler, Kosova kurumlarının iş ortamının iyileştirilmesi ve yabancı yatırımların ülkeye çekilmesi konusunda sunduğu çabalar ve verdiği taahhütlerle uyuşmamaktadır. Oysa söz konusu yatırımlar ülkede istihdamın artırılması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması konusunda başat etkeni oluşturmaktadır.

Kosova Türkiye Ticaret Odası, söz konusu eylemlerin Kosova ile Türkiye arasında mevcut olan kardeşlik, siyasi ve ticari ilişkilerine yansımayacağından emin olarak, KEDS’in yönetici ve yetkililerine yönelik bu saldırı ve tehditleri şiddetle kınamakta ve ilgili tüm kurumlardan, tüm kapasitelerini seferber edip, faillerini adalet önüne çıkarmasını talep etmektedir.”

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hafta sonu tatili üç güne çıktı, vatandaşlar Yunanistan’a akın etti

Read Next

Çalışanlara sıcak hava izni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *