KTMM Başkanı Çubarov ve beraberindeki heyet, TİKA Başkanı Kayalar ile Kırım Tatarlarına yönelik ortak projeleri görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve beraberindeki heyet, bugün Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Serkan Kayalar ile bir araya geldi. KTMM Başkanı Çubarov, TİKA’ya Rus işgalinden kurtarılan Kırım’da ortak yürütülebilecek projeler konusunda bir plan oluşturma teklifi sundu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkiye’nin başkenti Ankara’da Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ziyaret etti. KTMM Başkanı Refat Çubarov’a, Ukrayna Kültür Vakfı Başkanı Vladislav Berkovskıy, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov, Kırım Ailesi kurucusu Anife Kurtseitova ve Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar eşlik etti.

TİKA’da Refat Çubarov ve beraberindeki heyet, TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile görüştü. Görüşmede, Rus saldırıları altındaki Ukrayna ve Rus işgali altındaki Kırım’ın mevcut durum ile Ukrayna’da Kırım Tatarlarına yönelik ortak projeler ele alındı. 

REFAT ÇUBAROV: KIRIM’A DÖNMEYİ TEŞVİK EDECEK PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

KTMM Başkanı Refat Çubarov, görüşme kapsamında işgalden kurtarıldıktan sonra Kırım’da birçok alanda çalışmaların yürütülmesi gerekeceğini belirterek, “Şu an yeni bir sorun ortaya çıktı. Rus baskılarından dolayı on binlerce soydaşımız Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı ve halihazırda birçok ülkeye dağıldılar. İnsanlarımız, Rusya’nın başlattığı zorunlu seferberlikten kaçmak için vatanlarını terk etmek zorunda kaldılar. Biz bu insanları yine bir araya toplamak istiyoruz. Bu bizim halkımız için bir varoluş meselesidir” dedi.  

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın girişimiyle 2021 yılında Uluslararası Kırım Platformu’nun kurulduğunu hatırlatan Çubarov, “Kırım Platformu’nun sadece yarımadayı işgalden kurtarma süreci ile sınırlı kalmayıp işgalden kurtarıldıktan sonra da Kırım’ın yeniden imar ve yapılanması ile ilgili ülkelerin ortak çabalarının devam etmesi için etkin rol oynaması gerektiğini savunuyoruz. Kırım’ı terk edenler arasında birçok çocuk ve kadın bulunuyor. Bunların arasında öğretmenler ve doktorlar da yer alıyor. Biz de bu insanları Kırım’a dönmeyi teşvik edecek projeler üzerinde çalışıyoruz” dedi. Başkan Çubarov, “Böylece Kırım Tatarlarının Kırım’a geri dönmesini sağlamış olacağız. Hem yarımadadaki Ukrayna devletinin varlığı güçlenecek. Hem de Kırım Tatar halkının kimliğini korumak için imkanlar sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı. KTMM Başkanı Çubarov, bu kapsamda TİKA’ya işgalden kurtarılan Kırım’da ortak yürütülebilecek projeler konusunda bir plan oluşturma teklifi sundu.

Refat Çubarov, 24 Şubat 2022’de başlayan saldırıların Ukrayna’ya muazzam bir yıkım getirdiğine dikkat çekerek; her türlü senaryoya hazır olmakla birlikte bundan sonra da nelerin olacağını tam olarak bilemediklerini belirtti. Çubarov, “Kırım’da şimdilik yıkımlar yaşanmadı. İnşallah yaşanmaz. Ancak Ruslar her yeri askeri tesislerle doldurdu. Orada yüzlerce büyük kapasiteye sahip askeri tesis var. Ve Kırım’ın bundan sonraki kaderi ne olur bilemiyoruz. Aynı zamanda insani açısından Kırım’da bizi neler bekleyeceğini de tam anlamıyla bilemiyoruz. Çünkü işgal devam ederken ne kadar insanın yarımadayı terk ettiğini, kimlerin kaldığını, ihtiyaçlarının ne olduğunu belirlemek çok zor” dedi. En önemli görevlerinden birinin yarımadayı terk eden kişilerin işgal sona erdikten sonra Kırım’a geri dönmesini sağlamak olduğunu belirten Çubarov, bundan dolayı geniş kapsamlı projeler geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

“EMİNİM Kİ, KIRIM TATAR TOPLUMUNA YÖNELİK BU PROJELERİ DE BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

TİKA’nın Kırım’a yönelik faaliyetlerini 2014 yılından sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’den yürüttüğünü anımsatan Kayalar, Ukrayna devleti ve KTMM ile bu hususta etkili bir işbirliği yaptıklarını dile getirdi. Kayalar, TİKA olarak Ukrayna’daki faaliyetleri artırmayı amaçladıklarını vurguladı. TİKA Başkanı Kayalar, bu konuda göreve yeni gelen Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Mustafa Levent Bilgen’in de çalışmalara katıldığını ifade etti. Kayalar istihdam alanında projeler yürüttüklerini ve son dönemde buna yoğunlaştıklarını anlattı. Kayalar, “Eminim ki Kırım Tatar toplumuna yönelik bu projeleri de başarıyla gerçekleştireceğiz” dedi.

TİKA Başkanı Kayalar, Ukrayna Savunma Bakanı olarak göreve gelen Kırım Tatarı Rüstem Umerov’u tebrik etti. Kayalar, Türkiye’nin, Ukrayna ve Kırım Tatar halkına desteğe devam edeceğini bir kez daha vurguladı.

KAYALAR, UKRAYNA’YI ZİYARET ETMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ

TİKA Başkanı Kayalar, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile KTMM Başkanı Refat Çubarov’un desteğiyle bu projelerin bir an önce hayata geçirilebileceğini belirtti. “Kırım Tatar toplumu bu manada bizim için ayrı bir öneme sahiptir” dedi. Ukrayna’yı ziyaret etmek istediğini de dile getiren Kayalar, Kırım Tatar halkıyla bir araya gelip görüşmeler yapmak istediğini vurguladı. Kayalar, Ukrayna’da devam eden savaşın bir an önce son bulmasını temenni etti.

UKRAYNA KÜLTÜR VAKFI BAŞKANINDAN TİKA’YA ORTAK PROJE TEKLİFİ

Ayrıca, Ukrayna Kültür Vakfı Başkanı Vladislav Berkovskıy, Kırım Tatarları konusunda çeşitli projeler geliştirdiklerini ancak savaş nedeniyle kaynakların kısıtlı olduğuna dikkat çekerek; TİKA’yı bu konuda işbirliğine davet etti. Berkovskıy, ayrıca TİKA Başkanı Serkan Kayalar’ı, Ukrayna’ya davet ederek; ortak projeleri görüşmek için Ukrayna Kültür Vakfını ziyaret etmeye davet etti.

ANİFE KURTSEİTOVA, KIRIM AİLESİ’Nİ ANLATTI

Görüşmede yer alan Kırım Tatar çocukların eğitimi için faaliyet yürüten Kırım Ailesi Kültür Merkezi kurucusu Anife Kurtseitova, hayata geçirmeyi planladıkları yeni projeler hakkında bilgi verdi. Kurtseitova, bu kapsamda yarın saat 16.00’da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında (YTB) proje önerilerinin sunumuna Kayalar’ı davet etti. Kırım Ailesi’nin Ukrayna’daki okulunun bombalandığını dile getiren Kurtseitova, çocukların Eskişehir’e getirildiğini kaydetti. 

QHA’DAN TİKA BAŞKANI KAYALAR’A TEŞEKKÜR

Ardından görüşmede QHA Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’a ajansa verilen destekten dolayı teşekkür etti. Kasar, QHA’nın Rusya’nın medya alanında yaydığı dezenformasyon faaliyetlerine karşı çalıştığını vurguladı. Kasar, Kayalar’ı QHA’nın Türkiye İrtibat Bürosuna davet etti.

TİKA BAŞKAN YARDIMCISI DR. MAHMUT ÇEVİK, KTMM BAŞKANI REFAT ÇUBAROV’U AĞIRLADI

Görüşmenin ardından  TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, KTMM Başkanı Refat Çubarov ve beraberindeki heyeti ağırladı. Görüşmede, Ukrayna’daki Kırım Tatarlarının geçmişten bugüne geçirdiği tarihi süreç konuşuldu. Dr. Mahmut Çevik ile yapılan toplantıda, TİKA’nın Ukrayna’da Kırım Tatarlarına yönelik gelecek dönemde atacağı adımlar ve gerçekleşmesi planlanan yeni ortak projeler ele alındı.

ÇUBAROV YARIN KONFERANSTA KONUŞMACI OLARAK YER ALACAK

KTMM Başkanı Çubarov, yarın Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesine (AHBVÜ) konuk olacak. Çubarov, üniversitenin 100. Yıl Salonu’nda gerçekleştirilecek olan ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ın davetli olacağı “Ukrayna-Rusya Savaşı: Kırım’ın Kaderi” başlıklı konferansta konuşmacı olacak. Ayrıca konferansta DQTK Teftiş Kurulu Başkanı, AHBVÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan ile KTMM üyesi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel de konuşmacı olarak yer alacak. 


qha

Read Previous

Bulgaristan’da HÖH partisi Lideri Mustafa Karadayı görevinden istifa etti

Read Next

Sırbistan’da kirli seçim kampanyası