Kriz Yönetim Merkezi Müdürü Angelov Brüksel’deki NATO toplantısına katıldı

Kriz Yönetim Merkezi (CMC) direktörü Stoyançe Angelov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in başkanlığında Brüksel’de düzenlenen NATO Dayanıklılıktan Sorumlu Kıdemli Ulusal Temsilciler İkinci Toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Stoltenberg, salgın hastalıklar ve iklim değişikliğinden silahlı çatışmalara kadar NATO üyelerinin karşı karşıya olduğu tüm tehditlere karşı kolektif direnişin önemini vurguladı.

NATO’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığının daha geniş sonuçları da dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik bölgesindeki dayanıklılık sorunları tartışıldı ve toplumsal dayanıklılığın artırılması ile sivil ve askeri sektörler arasında ve hükümetler arasında daha etkili işbirliğine duyulan ihtiyaç vurgulandı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olha Stefanyshina da toplantının katılımcılarına video konferans aracılığıyla seslenerek, silahlı saldırılara karşı savunmada ulusal dayanıklılığın kilit rolünü vurguladı.

Toplantıya, AB’nin Ukrayna’nın dayanıklılığını güçlendirmesine nasıl yardımcı olduğunu anlatan Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yetkililer de katıldı.

NATO Dayanıklılık Temsilcilerinin bu İkinci Toplantısı, İttifakın bu yıl Temmuz ayında yapılan Vilnius Zirvesinde 2023 Dayanıklılık Hedeflerinin kabul edilmesinin ardından geldi.

Read Previous

Suriye’nin kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi

Read Next

Fenerbahçe, Avrupa’da yarın Bulgaristan temsilcisi Ludogorets’e konuk olacak