Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jagoda Şahpaska düzenledikleri basın toplantısı ile, ülkede 9 Eylül’de açılacak kreşlerde uyulması gereken protokolleri açıkladı.

Kreşlerin açılması ile ilgili alınan yeni tedbirler arasında kreşlerin içlerinin ve avlularının sürekli dezenfekte edilmesi, hava şartlarının el vermesi durumunda çocukların daha çok avlularda tutulması, her çalışanın kişisel korunma ve dezenfektanlarının olması, her çocuğun kreşe girişte ateşinin ölçülmesi ve en küçük bir semptom belirtisi olması halinde bile kreşe alınmaması gibi tedbirler yer alıyor.

Çalışanların ortak alanlarda toplanmasına ve karşılıklı temasına izin verilmediğini kaydeden Filipçe, “Çalışanlar, kabul sırasında ve kaldıkları süre boyunca kendi sağlıklarını ve çocukların sağlığını korumakla yükümlüdür. Gruplar 2 yaşından küçüklerde en fazla 6 çocuk, 2 yaş üstünde ise en fazla 15 çocuk bir sınıfta bulunabilecek.” şeklinde konuştu.

Kreşlerde her çocuğun ayrı yatağı olacak, masalar 1,5 metre arayla konacak ve her 10 dakikada 1 maskeli ebeveynden çocuk emanet alınacak.

Filipçe aileleri çocuklarında en ufak semptomun görülmesi halinde bile kreşlere göndermemesini ve aile hekimlerine danışılması çağrısında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jagoda Şahpaska ise 10 yaşından küçük çocuğu olanlarda iki ebeveynden birinin işten muaf olduğu kararın halen yürürlükte olduğunu anımsattı.

Önceki Haber

Kamyon Arabası

Sonraki Haber

K. Makedonya’da iyileşen hasta sayısı 12 bine yaklaşıyor