Kovaçevski’nin başbakan olarak son haftası

Kuzey Makedonya’da genel seçimler öncesinde yasa gereği kurulması gereken teknik hükümetin gelecek hafta oylanması bekleniyor.

28 Ocak’ta, teknik hükümetin oylanması gerekiyor, yeni seçim hükümetin başbakanı Demokratik Bütünleşme Birliği’nden (BDİ) şu anda Meclis Başkanı olan Talat Caferi olacak. Bu, Dimitar Kovaçevski’nin bir hafta daha başbakanlık yapacağı anlamına geliyor.

Kovaçevski, Ocak 2022’nin ortasından bu yana, 2 yıl ve 1 ay süredir hükümeti yönetiyordu. Öncesinde Zoran Zaev, başbakanlık görevinden ve SDSM liderlik pozisyonundan istifa etti ve önerisi üzerine Dimitar Kovaçevski parti lideri olarak atanarak daha sonra Meclis tarafından yeni başbakan olarak seçildi.

Teknik Hükümet, seçimlerden 100 gün önce oluşturulur ve tek görevi adil ve demokratik seçimleri organize etmektir. Diğer önemli kararları alamaz, sadece mevcut Hükümet tarafından alınan görevleri ve projeleri gerçekleştirebilir.

Teknik hükümette ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE’den bakanlar ve bakan yardımcılarının yer alması gerekiyor. Bu parti, kendi adaylarını bakanlık için önermeyi planladıklarını belirtti, ancak milletvekilleri, Talat Caferi’nin desteklerini hak etmediğini düşündükleri için teknik hükümetin seçimine oy vermeyecek.

VMRO-DPMNE’nin bu tutumu nedeniyle iktidar çoğunluğu, teknik hükümet önerisinde VMRO-DPMNE bakanları için planlanan pozisyonların boş kalacağını duyurdu.

SDSM, BDİ, LDP, NSDP, bu durumda muhalefetin bu tutumunun devam etmesi halinde, VMRO-DPMNE’den bakanlara destek için Meclis’te oy vermeyeceklerini belirttiler.

Read Previous

Belgrad Havalimanı’nda Makedonyalı yolcularla yaşanan karışıklık nedeniyle kaos yaşandı

Read Next

AB: İsrail’in çözümü nedir, Filistinlileri Gazze’den çıkarmak mı, hepsini öldürmek mi