Kovaçevski, Vuçiç ve Rama, AB-Batı Balkanlar zirvesi için Brüksel’e gidecek

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama AB-Batı Balkanlar zirvesi için Brüksel’e gidecek.

Arnavutluk Başbakanı Rama Twitter’dan yaptığı açıklamada, Açık Balkanlar’a dahil olan ülkelerin üç liderinin karşılıklı istişareler sonrasında Brüksel’e gitmeye karar verdiklerini duyurdu.

AB Konseyi toplantısına katılacaklarını kaydeden Rama, “Bizim hakkımızda pek bir şey duymayacak, ancak desteklediğimiz Yeni bir Avrupa Siyasi Topluluğu fikri, Avrupa ruhunu destekleyen bir Açık Balkanlar ve onu yok eden Bulgaristan’dan kaçırılmamız hakkında bir şeyler duymaya çalışacağız. Bugün Bulgaristan’da bir şeylerin hareket ettiğini duydum. İyimserlik için çok erken ve yarınki konuşmanın, Avrupa sınırında sıcak bir savaş sürerken Bulgaristan’ın iki NATO ülkesini kaçıran bir ülke olarak eleştirileceği bölümünü değiştirmek için çok az.” ifadelerini kullandı.

Kovaçevski, Vuçiç, Rama ve diğer Batı Balkan ülkelerinden meslektaşları, AB genişlemesini görüşmek üzere Haziran ayında yapılacak Avrupa Konseyi zirvesi öncesinde AB liderleriyle Perşembe günü bir toplantı yapmak üzere Brüksel’e davet edildi.

Read Previous

Sırp lider Dodik’ten BM’ye Srebrenitsa mektubu

Read Next

Yunanistan, Ukrayna’yı AB üyeliği için destekliyor