Kovaçevski SDSM başkan adaylığını resmiyete döktü

Maliye Bakan Yardımcısı ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi Dimitar Kovaçevski, iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) 12 Aralık’ta düzenleyeceği kongrede genel başkanlık için adaylığını koydu.

Dimitar Kovaçevski adaylık başvurusunu teslim ettikten sonra parti binası önünde açıklamalarda bulundu.

“Birlikte, sorumlu ve özverili” bir anlayış ile parti genel başkanlığı için adaylığını koyduğunu söyleyen Kovaçevski, “Programım üç sütuna dayanmaktadır – sosyal demokrat vizyon ve operasyon değerleri, ekonomik büyüme ve yaşam standartlarını yükseltme ve adil bir şans ve en iyilerin sorumluluk ve şansı elde ettiği net bir sistem.” ifadelerini kullandı.

SDSM’nin değişmesi gereken ve partinin her üyesinin önemli olduğu ve partinin her üyesinin söz sahibi olacağı bir meydan okumadan geçtiğini söyleyen Kovaçevski, “Temel taahhütlerimden biri, daha güçlü demokratik partilere ve daha güçlü bir topluma sahip olabilmemiz için partide birliği ve toplumda birliği yeniden tesis etmektir. Bizim için en önemli şey, Avrupa entegrasyonunda toplumumuzun açık yolunu göz önünde bulundurarak, toplumumuzu kendi başımıza iyileştirebileceğimiz ve geliştirmemiz gerektiği inancını yeniden tesis etmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevcut başkan Zoran Zaev’in güçlü etkisi altında kalıp kalmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Kovaçevski, SDSM başkanı seçilmesi halinde alacağı kararları, çalışmaları ve dürüstlüğüyle kendini kanıtlayacağını belirtti.

2013’ten bu yana partinin genel başkanı olan Zaev’in 26 Kasım Cuma günü istifasının onaylamasının ardından SDSM Merkez Yönetim Kurulu, 12 Aralık’ta parti içi erken seçimlerin yapılacağını duyurdu.

SDSM’nin parti içi olağanüstü seçimlerine adaylık prosedürü 3 Aralık’a kadar sürüyor ve şu ana kadar SDSM’nin eski başkan yardımcısı Frosina Remenski adaylık sundu.

Read Previous

Batı Balkan ülkeleri e-ticarette Avrupa’nın en gerisinde

Read Next

Filipçe: Bulgaristan’da meydana gelen otobüs kazasında hayatını kaybedenlerin DNA analizi bugün veya yarın tamamlanacak