Kovaçevski: Sağlık Bakanı’na bunun kabul edilemez olduğunu söyledim

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, ilaç bulunamamasından dolayı vefat eden kistik fibrozis hastasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Sağlık Bakanı Bekim Sali ile görüştüğünü, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu ve durumu kritik olan hastalar için ilacın tedarikine bir an önce başlama kararı aldığını söyledi.

Konuyla ilgili kurumlarla görüşmeler yaptığını kaydeden Kovaçevski, “Bakan Sali ile konuştum ve ona bunun kabul edilemez olduğunu söyledim. Görevine devam edip edemeyeceğini düşünmesini ve bana iletmesini ifade ettim, ben kararımı ondan sonra vereceğim dedim.” dedi.

Sağlık Fonu Müdürü ile de görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Kovaçevski, “Bürokratik labirentlerde beklemeye niyetim yok, o yüzden bu sabah somut adımlar atılmalı. Kistik fibrozlu kritik hastalar için sağlık fonundan mali kaynakların derhal tahsis edilmesi. Tek üreticinin ürettiği bir ilaç olunca ihale bekleyemezsiniz. Bekleme süresi olmadığı için bu acil bir önlem ve bu bürokrasi yüzünden başka bir hastanın ölmesini istemiyorum.” şeklinde konuştu.

– Kibriz Fibrozis hastalığı

Kistik Fibrozis (KF), doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemininde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir.

Read Previous

Makedonya Telekom ağı üzerinden Türkiye ve Suriye’ye ücretsiz arama yapılabilecek

Read Next

Balkan coğrafyasından sanatçılar, Türkiye’ye destek çağrısı yaptı