Kovaçevski: Protokol karşılıklılık esasına göre çalışacak

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski bugün MIA’ya verdiği röportajda, hem Üsküp hem de Sofya olmak üzere her iki tarafın rızası olmadan protokoldeki herhangi bir maddeyle ilgili herhangi bir değişiklik yapılamayacağını söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, bu belge hakkında bilgisi olup olmadığı, uyumlaştırılmış bir protokol olup olmadığı, kamuoyunun ne zaman belgeye sahip olacağı sorusuna doğrudan bir cevap vermedi, ancak protokolün mütekabiliyet esasına göre çalışacağının bilinmesi gerektiğinin önemli olduğunu vurguladı.

Kovaçevski, “Bu, bizim ve Bulgaristan’ın iki ülke olarak kendimize koyacağımız yükümlülükler veya görevler ikili olarak her iki taraf için de geçerli demektir. Hiç kimsenin tek taraflı talepleri kabul etme yetkisi yoktur ve bunlar üzerinde hareket edemezler. İlke olarak karşılıklılık, yapılan her şeyin temelidir.” diye konuştu.

Protokolün aslında dışişleri bakanlıkları arasındaki görüşmenin tutanakları olduğunu, müzakere çerçevesini şart koşmayan ikili bir belge olduğunu söyleyen Kovaçevski, “Aslında, müzakere çerçevesinde protokolden bile bahsedilmiyor. Dahası, protokol bağlantılı olmadığını teyit eder ve müzakerelerin başlamasını şart koşmaz. Bu nedenle, bu belgenin içeriği ve önemi hakkında spekülasyon yapmamaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Hacılar Hazreti Peygamber’e kucak açan şehirde

Read Next

Kosova’da günlük vaka sayısında alarm verici artış