Kovaçevski: Önümüzde 2030’a kadar AB’ye üyelik olasılığı var

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, bugün Üsküp’te başlayan ve halen devam etmekte olan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında İstikrar ve Ortaklık Konseyi’nin 16. toplantısının başlangıcına konuşma gerçekleştirdi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, burada yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliği’ne üyelik yolundaki sayısız zorluğun ardından, geçen yıl Kuzey Makedonya Cumhuriyeti siyasi cesaretle nihayet tarihi bir adım attı ve AB ile ilişkilerde yeni bir niteliksel aşamanın başlangıcına işaret eden katılım müzakerelerine başladı.” dedi.

RONTEX ile anlaşmayı, Kuzey Makedonya ile AB arasında kimliğin korunmasının açık bir teyidi olan bu tür ilk resmi anlaşma olarak AB’deki diğer 24 resmi dille birlikte Makedonca dilinde imzaladıklarını anımsatan Kovaçevski, “Konsey’in bu toplantısının tarihi bir boyutu var, çünkü İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana 22 yıl ve aday statüsünü aldıktan 17 yıl sonra, Kuzey Makedonya’nın Avrupa’ya üyeliği için müzakerelerin başlamasıyla birlikte düzenliyoruz. Birliği, NATO üyesi olarak.” ifadelerini kullandı.

Kovaçevski, “Başkanlığını yaptığım hükümet ve önümüzdeki dönemde katılım itirazlarının açılış aşamasını zamanında tamamlamak ve müzakerelerin hareketliliğini sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Bosna Hersek’ten Türkiye’deki depremzedeler için yardım kampanyası

Read Next

Kalkandelen Maarif Okulu öğrencisi uluslararası bilim yarışmasında 7. oldu