Kovaçevski: Meclis, ülkeyi Avrupa yolunda devam ettirecek karar verme kapasitesine sahip

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Meclis’in ülkeyi Avrupa yolunda devam ettirecek karar verme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, ortak hükümetler arası toplantının ardından Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Kovaçevski burada bir gazetecinin anayasa değişiklikleri için yeterli milletvekili sayısına sahip olup olmadıklarına yönelik soruya verdiği yanıtta, “Anayasa değişiklikleri tam da devletin Avrupa yolunun devamı içindir. Şimdi sadece bize bağlı. Şimdi Meclis’teki 120 milletvekiline bağlı. Ve bana Meclis’te yeteri kadar milletvekili var mı diye sorarsanız, Meclis’te 80 değil 90 değil, 100 değil, 110 değil 120 milletvekili var. Mecliste 120 milletvekili var, hepsinin sorumluluğu bana değil, Hükümete değil, çocuklarına, arkadaşlarının çocuklarına, akrabalarına karşı, kendileri için bir gelecek, yani AB üyeliğini güvence altına alacakları bir karar verme sorumluluğu var.” ifadelerini kullandı.

AB yolunun kolay olmayacağının altını çizen Kovaçevski, “Bu, müzakerelerin, reformların, toplumu daha iyiye doğru değiştirmenin bir yoludur. Ancak bu yolun sonunda, her zor yolun sonunda büyük bir ödül vardır ve bu da AB’ye tam üyeliktir. Büyük ödül, vatandaşlarımızın, gelecek nesillerin AB’de yaşamasıdır. En büyük ödül, gururlu Makedonların ve bu ülkenin tüm vatandaşlarının başları dik, Makedon diline sahip, Makedon kimliğine sahip AB üyesi ve vatandaşı olmalarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

ABD Yunanistan’a MQ-9 Reaper İHA’ları konuşlandırdı

Read Next

Brnabic: “Bizi yatırımcıların çekilmesiyle tehdit ettiler”