Kovaçevski: Makedonca AB’deki tüm Avrupa dillerine eşit olacak

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Başkanı Dimitar Kovaçevski, Avrupa İşlerinden Sorumlu Hükümet Başkan Yardımcısı Bojan Mariçiç ve Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile birlikte Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Avrupa Birliği’nin ülkedeki büyükelçisi David Geer de yer aldı.

Başbakan Kovaçevski, Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’e, Batı’nın geleceğini göz önünde bulundurarak, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne daha fazla gecikme olmaksızın müzakereler için bir tarih belirleme konusundaki kararlı desteği ve kişisel taahhüdü için teşekkür etti.

Başbakan Kovaçevski, ülke için akıllıca ve devlet adamca kararlar alınması gereken bu önemli anlarda, Avrupa Komisyonu Başkanı’nın varlığının Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyon süreçlerine desteğin açık bir işareti olduğunun altını çizdi.

İkili görüşmede Başbakan Kovaçevski, Hükümetin Makedon halkının diline, kimliğine, tarihi ve kültürel özelliklerine kayıtsız şartsız saygı gösterme kararlılığında olduğunu ve bunun aslında Avrupa teklifiyle de doğrulandığını belirtti.

Meclis prosedürlerine uygun olarak Avrupa önerisi hakkında daha fazla sonuç çıkararak Meclis’teki tüm siyasi oluşumlar tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade eden Kovaçevski, “AB’de temiz bir Makedon dili, müzakere çerçevesi dışındaki tarihi ve ikili meseleleri garanti eden bir teklifimiz var.” dedi.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete için taziye mesajı

Read Next

Türkiye 20 Yaş Altı Kız Milli Takımı Üsküp’teki turnuvada yarın Almanya ile karşılaşacak